Quantcast
Channel: SEB
Viewing all 4789 articles
Browse latest View live

8 sammu uue kodu ostmisel

$
0
0
Tags: 
kodu
kodulaen
kodukindlustus
nõustamine

1. Omafinantseeringuks raha kogumine

Tavaliselt on kodulaenu saamiseks vaja omafinantseeringut. Selleks tasub juba varakult koguma hakata, et piisav summa kodu soetamise ajaks koos oleks. Igakuise raha kõrvalepanekuga harjute varakult olukorraga, kui tuleb iga kuu kodulaenu makseid tasuda, ja õpite hindama oma maksevõimekust.

Omafinantseeringu puudumisel võib kasutada ka lisatagatist – korterit või eramut, mis ei pea tingimata kuuluma teile. Kui laenu tagatiseks olev eluase ei ole teie kodu, siis saab laenusumma olla kuni 60% vara turuväärtusest.

Lugege lisaks: Noore pere laen KredExi käendusel

2. Nõustamisel käimine

Enne kui hakkate uut kodu valima, on mõttekas käia pangas nõustamisel. Koos spetsialistiga saate oma rahalised vajadused ja võimalused üle vaadata.

Lugege nõustamisest lähemalt.

3. Vajaduste realistlik hindamine

Selleks, et kodu pakuks rõõmu, soovitame hinnata oma kodu maksumust objektiivselt. Vaadake oma finantsseisu: kas olete võimeline majandusliku olukorra halvenedes (näiteks töökaotuse korral) või intressimäärade suurenedes laenu tasuma? Samuti võtke arvesse uue kodu ostmisega kaasnevad igakuised kulutused. Laenumaksetele võib lisanduda tasu transpordile või parkimisele ning kindlustusele.

4. Laenutaotluse esitamine

Kui olete oma soovid objektiivselt üle vaadanud ning leidnud sobiva elamispinna, siis esitage pangale laenutaotlus. Seda saab mugavalt teha internetipangas või kodulehel. Enamasti soovib pank ka mõnda täiendavat dokumenti, näiteks ostetava objekti hindamisakti. Kui kogu vajalik info ja dokumendid on pangale edastatud, saab pank teha otsuse laenu väljastamise ja selle tingimuste osas.

5. Laenulepingu allkirjastamine

Saades positiivse laenuotsuse, tuleb esmalt allkirjastada laenuleping. Seejärel saab sõlmida notariaalse lepingu hüpoteegi seadmiseks ja uue kodu ostuks. Kindlasti tuleb lepingu tingimusi enne allkirjastamist hoolikalt lugeda ning kõik punktid endale selgeks teha. Küsige julgelt, kui midagi on ebaselge ja paluge vajadusel asjad veel kord üle selgitada. Kodulaen on pikaajaline kohustus ning seetõttu tuleb arvestada erinevate stsenaariumitega tulevikus. Näiteks, kui tekib pere juurdekasv ja vajate maksepuhkust või soovite hoopis eluaset vahetada ja olemasoleva maha müüa või soovite laenu ennetähtaegselt tagastada.

6. Kindlustuse sõlmimine

Kui uus kodu on ostetud, tuleb tuleb sõlmida kodukindlustus, mis näiteks tulekahju, veekahjustuse või murdvarguse korral aitab tekkinud kahjusid katta. Lisaks tasub enda turvatunde tagamiseks mõelda ka sellele, mis saab siis, kui teiega midagi juhtub ja laenu tagasimaksmine muutub keeruliseks. Selliste olukordade lihtsustamiseks tasub sõlmida laenukaistekindlustus, millega saate abi maksmisperioodi sagedasemate takistuste korral.

7. Uue kodu omaniku rõõmud

Mõelge, kuidas sisustate oma uut kodu. Kas teil on olemas vajalik mööbel, kodumasinad, elektroonika, tekstiilid, valgustid ja teised sisustuselemendid või tuleb neid alles ostma hakata? Tehke vajalike ostude nimekiri, koostage eelarve ning seejärel plaan – mis on hädavajalik sissekolimiseks ning mille ostmist saate esialgu edasi lükata. Võib-olla saate oma kodu sisustamisel kasutada ka sõprade abi või meisterdada midagi ise.

8. Halduriga kohtumine kord aastas

Selleks, et pärast kodulaenu võtmist ja uue kodu ostmist teie rahaasjad endiselt sujuvalt laabuksid, tasub kord aastas konsulteerida oma halduriga. Spetsialist oskab teile anda häid juhiseid ja nõuandeid, kuidas rahaasju ka tulevikus edukalt planeerida.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


SEB nädalakommentaar: Tööstusest ja kaubandusest, muutusteta

$
0
0

Tööstustoodangus langus jätkub
Eesti tööstustoodang augustis taaskord vähenes. Nagu ka varasematel kuudel, panustas langusesse tugevalt odavama importelektri tõttu vähenenud elektrienergia tootmine. Kolmel suvekuul importis Eesti pea kaks ja pool korda enam elektrienergiat, kui eelmisel aastal samal ajal. Avanenud elektriturg võimaldab tarbijate jaoks märgatavat kokkuhoidu, kuid kodumaiste tootjate jaoks on suvi olnud kehvapoolne.

Jätkuvalt on languses ka töötleva tööstuse toodangumaht. Võrreldes eelmise aasta augustiga toodeti kaupa 2% vähem. Kuigi mitme tähtsa tööstusharu tootmismaht kasvas, olid vähenenud tootmismahuga tegevusalad enamuses. Tugevalt mõjutas töötleva tööstuse tulemusi elektroonikatööstuse 12%ne toodangulangus. Toodangumahu ulatusliku vähenemise põhjuseks ei saa siiski pidada sektori üldist nõrkust, vaid eelmise aasta väga kõrget võrdlusbaasi. Endiselt läheb hästi puidu- ja mööblitööstusel, mis suutsid augustis toodangumahtu kasvatada vastavalt 7% ja 13%. Suurtest tööstussektoritest kasvas toodangumaht veel toiduainete tootmises (2%), metalltoodete tootmises (4%) ja elektriseademete tootmises (3%). Kui tööstustoodangu ekspordiindeks, mis väljendab välisriikidesse müüdud tööstustoodangu väärtust püsihindades, on aasta seitsme kuu kokkuvõttes veel nullis, siis augustis kahanes tööstustoodangu eksport 7%. Pärast tugevat langust II kvartalis tõusis Eesti turule müüdud toodangu maht augustis 4%.

Uute tellimuste maht töötlevas tööstuses kahanes augustis neljandat kuud järjest, kuid kui teises kvartalis küündis langus pea 14%, siis augustis vähenes uute tellimuste maht vaid 2%. Uued tellimused on pea terve aasta vältel langenud keemiatoodete tootmises ja viimastel kuudel ka elektroonikatööstuses, veerandi võrra kasvasid augustis aga elektriseadmete tellimused.

Jaekaubanduse kasv püsib koos hindade langusega
Jaekaubandusettevõtete müük edeneb endiselt hästi. Augustis kasvas jaemüügi mahuindeks aastases võrdluses 8%. Sarnaselt varasematele kuudele oli kasv kiireim interneti- ja posti teel müüdud kaupade puhul ning muudes spetsialiseeritud kauplustes. Eelmise aasta augustiga võrreldes läksid oluliselt paremini kaubaks veel majatarbed, kodumasinad, rauakaubad ja ehitusmaterjalid. Märkimisväärselt suurenes mootorikütuste müük, mida soodustas kütusehindade alanemine.

Tarbimist toetab jätkuv hinnalangus, mis augustis ulatus aastavõrdluses 0,3%ni. Kui tarbijakorvi keskmisena on hinnalangus marginaalne, siis 7% odavamad transpordikulud tunduvad juba märkimisväärse võiduna. Ka keskmises pere-eelarves tähtsal kohal olevad eluasemekulud vähenesid augustis -1,5%. Tarbijahinnaindeks kõige olulisema komponendi, toidukaupade, hinnalangus on peatunud, kasvades augustis 0,4%.

Kvalifikatsiooni nõudvates valdkondades kasvab palk kiirelt
Lõppeval nädalal avaldas Statistikaamet põhjalikumad andmed II kvartali palgastatistika kohta. Mäletatavasti kasvas keskmine palk II kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes pea 6%, kuid palgakasv ei ole olnud kõigil aladel võrdne. Nii protsentuaalselt kui eurodes väljendatuna kasvas keskmine palk kõige kiiremini reklaami- ja turu-uuringute alal – 272 eurot ehk 21%. Tugeva kasvu tegi ka infoalane tegevus (veebiportaalid ja –majutus, uudisteagentuurid), kus keskmine brutopalk suurenes 243 euro võrra ehk 16%. Sellel aastal toimunud ehitussektori kosumine peegeldub ka palgastatistikas, hoonete ehituse alal kasvas keskmine palk II kvartalis 214 eurot (15%), rajatiste ehituses 164 (11%) ja arhitekti ning inseneribüroodes 162 eurot (14%). Kõik nimetatud tegevusalad nõuavad töötajatelt korralikku kvalifikatsiooni ja madala tööpuuduse tingimustes on spetsialistidel palgaläbirääkimistel hea positsioon.

Kõige paremini on tööturul tasustatud jätkuvalt IT ja finantsvaldkonna inimesed. Keskmine palk oli II kvartalis kõrgeim programmeerimise tegevusalal, ulatudes lausa 2468 euroni. Kindlustuse ja pensionifondide tegevusala jäi 2039 euroga programmeerimisele juba tugevalt alla. 1973 euroni küündis keskmine palk finantsteenuste valdkonnas. Kõige madalam oli keskmine brutopalk hoonete ja maastike hoolduse, rõivatootmise ja hoolekandeasutuste tegevuse alal, jäädes kõigil nimetatud tegevusaladel alla 700 euro.

Murelikuks peaks palgateenijaid tegema asjaolu, et keskmine töötatud tundide arv on juba viiendat kvartalit languses. Et tootlikkuse kasvust täna rääkida ei saa, tähendab vähem tööd väiksemat nõudlust tööandjate toodete ja teenuste vastu, mis võib töövõtja jaoks lõppeda suure võiduga vabas ajas, käsikäes suure kaotusega sissetulekus.

 

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post
www.seb.ee

SEB Pensionifondide ülevaade august 2015

SEB fondide kuukommentaar august 2015

Noore pere laen KredExi käendusel

$
0
0
Tags: 
kodulaen
kodu

Kes on noor pere?

Noore pere mõiste alla liigitatakse perekond, kus kasvab vähemalt üks kuni 15-aastane (kaasa arvatud) laps. Laenu taotlemisel tuleb esitada oma lapse sünnitunnitus. Vanemaks loetakse ka eestkostjat. KredExi noore pere laenu käendust saab taotleda ka ilma, et vanemad oleksid abielus.

Noore pere laen on paindlikum

KredExi käendus võimaldab noortel peredel võtta laenu väiksema omafinantseeringuga ja paindliku lisatagatisega. Üldjuhul on kodulaenudel nõutav omafinantseeringu määr alates 20 protsendist, kuid KredExi käendusega laenul on see minimaalselt 10 protsenti laenu tagatisvara väärtusest. Korraga võib olla kasutusel vaid üks KredExi eluasemelaenu käendus.

Väiksema omafinantseeringuga eluasemelaen muudab kodu ostmise, ehitamise või renoveerimise noorele perele soodsamaks.

Noori peresid toetavaks tingimuseks on lisaks ka laenu põhiosa maksepuhkuse võimaldamine lapse sünni puhul kuni tema kaheaastaseks saamiseni või olemasoleva lapse puhul mitte kauem kui lapse kaheaastaseks saamiseni.

Käenduse täpsemad tingimused

KredExi käendusega noore pere laenuga saate soetada endale korteri, elumaja, krundi või suvila, kuid tingimuseks on see, et soetatava või renoveeritava eluaseme omanikuks ja alaliseks kasutajaks peab olema laenusaaja.

Lugege lisaks: 8 sammu uue kodu ostmisel

KredEx pole seadnud piiranguid laenusummale. Minimaalne väljastatav summa oleneb seega panga kehtestatud tootetingimustest (SEB puhul on see summa 3500 eurot) ning maksimaalne summa sõltub üldjuhul pakutavast tagatisest ja laenusaaja maksevõimest. Arvestama peate aga sellega, et laenukäenduse suurus võib olla kuni 24 protsenti laenu tagatisvara väärtusest, kuid mitte rohkem kui 20 000 eurot.

Oluline on asjaolu, et KredExi käendus on tasuline. Tegemist on ühekordse väljaminekuga, mille suurus on 3 protsenti käenduse summast.

Kuidas noore pere laenu taotleda?

Noore pere laenu taotlemiseks ei pea te eraldi pöörduma KredExi poole. Käenduse saamise korraldab panga kliendihaldur.

Enne laenu võtmist on soovitatav käia SEB tasuta terviknõustamisel. Vaadake täpsemalt, mida terviknõustamine endast kujutab.


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 

Vaadake videot: Millist tööd inimesed tulevikus pensionieas teevad?

$
0
0

Lapsi võiks kaasata pere eelarve planeerimisse

$
0
0

Iga teine Eesti elanik leiab, et lastele rahatarkuse õpetamise vastutus lasub vanematel. Neljandiku hinnangul peaksid sellesse panustama ka koolid ja finantskirjaoskuse õpetamine peaks olema kohustusliku õppekava osa.

„Kõigis kolmes Balti riigis peetakse lastele rahatarkuse jagamisel oluliseks nii vanemate kui ka kooli panust. Oskus oma rahaasju hästi korraldada on täiskasvanueluks valmistumisel tähtis, hoolimata erialast, kus noor oma õpinguid jätkab või karjääri alustab,“ kommenteeris SEB juhatuse esimees Allan Parik.

„SEB soovib anda oma panuse, et tõsta Eesti noorte teadlikkust, kuidas rahaga mõistlikult ümber käia. Seetõttu külastab ligi 90 vabatahtlikku SEB töötajat sel sügisel Eesti koole, et oma teadmisi rahatarkusest õpilastega jagada,“ lisas Parik.

Vabatahtlikud SEB töötajad viivad alates 12. oktoobrist kuni aasta lõpuni koolides üle Eesti läbi rahatarkuse tunde, kus on teemaks majandamise põhitõed ning tulude ja kulude kavandamine. Tundides ei reklaamita ühtegi pangateenust.

*Kasutatud andmed tuginevad SEB analüüsile ja Mindscani uuringule kõigis kolmes Balti riigis 2015. aastal, kokku osales 1788 inimest.
 

Lisainfo:

Maarja Gavronski
kommunikatsiooni projektijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 665 5270
mobiil  +372 5656 5785
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post  
www.seb.ee

Teade AS LHV Group allutatud tagamata võlakirjade märkimise kohta

$
0
0

Pakkumise prospekti mitteametlik tõlge eesti keelde on kättesaadav aadressil:
www.lhv.ee/images/files/docs/Prospectus-ET.pdf

Eestikeelne kokkuvõte on kättesaadav aadressil:
www.lhv.ee/images/files/docs/Summary_of_Prospectus-ET.pdf
 

Väärtpaber: AS LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025
ISIN: EE3300110741
Märkimisperioodi algus: 5. oktoober 2015 kell 12
Märkimisperioodi lõpp: 26. oktoober 2015 kell 16
Nimiväärtus: 1000 eurot
Intressimäär: 6,5% aastas (makstakse kord kvartalis)
Emissiooni tulemused: hiljemalt 28.10.2015

Märkimiskorraldust on võimalik edastada ainult pangakontoris.

Oluline teave
Eelnev teave korporatiivse sündmuse kohta on informatiivse ja kokkuvõtliku iseloomuga. Esitatud teavet ei tohi käsitleda AS-i SEB Pank poolt Teile suunatud väärtpaberite pakkumisena, investeerimisnõustamise, -soovituse ega kohustusena osta või müüa väärtpabereid või teha mis tahes muid tehinguid. Enne mis tahes otsuse tegemist käesoleva teabe põhjal palume Teil hoolikalt tutvuda kõigi pakkumist puudutavate materjalidega ja pakkumises osalemisega kaasnevate võimalike riskidega, samuti soovitame põhjalikult analüüsida võimalikke finantsilisi, juriidilisi, regulatiivseid, raamatupidamislikke ja maksualaseid küsimusi. AS SEB Pank ei vastuta mis tahes tagajärgede eest, mis võivad kaasneda Teie poolt korralduse andmisega vaid ülaltoodud teabele tuginedes, muuhulgas juhul, kui Teie osalemine korporatiivses sündmuses on pakkumise tingimuste kohaselt keelatud või sõltub teatud eeltingimuste täitmisest Teie poolt või kui Te edastate ülaltoodud teabe sellistele kolmandatele isikutele, kelle osalemine korporatiivses sündmuses on keelatud või sõltub teatud eeltingimuste täitmisest.


Notice on the subscription of AS LHV Group unsecured subordinated bonds

$
0
0

The English prospectus of the offer is available at:
https://www.lhv.ee/images/files/docs/Prospectus-EN.pdf

Security: AS LHV Group subordinated bond 29.10.2025
ISIN: EE3300110741
Start of the subscription period: 5 October 2015 at 12:00
End of the subscription period: 26 October 2015 at 16:00
Nominal value: 1,000 euros
Interest rate: 6,5% per annum (paid on a quarterly basis)
Results of the issue: the latest on 28.10.2015

The subscription order can be submitted only at a bank office.

Important information
The above information on a corporate event is informative and summary in nature. This information is not to be interpreted as AS SEB Pank’s offer of securities, nor as investment consultation or advice or obligation to buy or sell securities or to perform any other transactions, directed at you. Before making any decisions based on this information, carefully read all materials concerning the offer and consider the possible risks connected with participating in the offer. We also advise you to thoroughly analyse any possible financial, legal, regulatory, accounting and tax related issues. AS SEB Pank is not liable for any consequences that may result from an order given by you based only on the above information, including in the event that your participation in a corporate event is against the rules of the offer or is contingent on meeting certain prerequisites on your behalf, or in the event you forward the above information to third persons whose participation in the corporate event is against the rules of the offer or contingent on meeting certain prerequisites.

Извещение о лимите подписки субординированных необеспеченных облигаций от AS LHV Group

$
0
0

Неофициальный перевод проспекта предложения на эстонском языке доступен по адресу
www.lhv.ee/images/files/docs/Prospectus-ET.pdf

Проспект на английском языке доступно по адресу
www.lhv.ee/images/files/docs/Prospectus-EN.pdf

Ценная бумага: субординированная облигация LHV Group 29.10.2025
ISIN: EE3300110741
Начало периода подписки: 5 октября 2015 г. в 12 часов
Конец периода подписки: 26 октября 2015 г. в 16 часов
Номинальная стоимость: 1000 евро
Процентная ставка: 6,5% годовых (выплачиваются раз в квартал)
Результат эмиссии: не позднее 28.10.2015

Распоряжение на подписку можно подать только в банковской конторе.

Важная информация
Предшествующая информация о корпоративном событии носит краткий и информативный характер. Представленная информация не может быть рассмотрена в качестве направленного Вам от AS SEB Pank предложения ценных бумаг, инвестиционной консультации, рекомендации или обязательства купить или продать ценные бумаги, или совершить иную сделку. Перед принятием какого-либо решения на основании данной информации просим Вас тщательно ознакомиться со всеми материалами, касающимися предложения, и с возможными рисками, связанными с участием в предложении. Также советуем основательно проанализировать все возможные финансовые, юридические, регулятивные, бухгалтерские вопросы и вопросы, связанные с налогообложением. AS SEB Pank не несет ответственности за какие-либо последствия, которые могут последовать в случае подачи Вами распоряжения на основании только лишь приведенной выше информации, в том числе в случае, если Ваше участие в корпоративном событии запрещено согласно условиям предложения или зависит от выполнения Вами неких предварительных условий, или если Вы передадите вышеприведенную информацию таким третьим лицам, участие которых в корпоративном событии запрещено или зависит от выполнения неких предварительных условий.

Children could be included in the planning of the family budget

$
0
0

One out of every two residents of Estonia believes that the responsibility for teaching children about how to be wise with money falls upon the parents. In the opinion of one quarter of respondents, schools should also contribute to the teaching of children, with financial literacy being a mandatory part of the curriculum.

“In all three of the Baltic states, it is believed that when it comes to sharing knowledge about money with children, the contribution of parents as well as schools is important. The ability to effectively organise one’s money matters is important when it comes to preparing for life as an adult, regardless of the speciality in which a young person decides to continue their education or begin their career,” commented Chairman of the Management Board of SEB Allan Parik.

“SEB wishes to make its own contribution, in order to raise the level of awareness of Estonia’s youth when it comes to being prudent with money. This is why nearly 90 volunteer SEB employees will be visiting Estonian schools this autumn, to share their knowledge of how to be wise with money with students,” added Parik.

Starting on 12 October and continuing until the end of the year, volunteer SEB employees will be carrying out lectures on how to be wise with money in schools across Estonia, where the topic will be the fundamentals of management and the planning of income and expenditure. During the lectures, no banking services will be advertised.

*The data used is based on SEB’s analysis and a survey conducted by Mindscan in all three Baltic states in 2015, with a total of 1788 participants.


For more information:

Maarja Gavronski
Project Manager for Communication
Marketing and Communications Division
SEB Pank

Phone +372 665 5270
Mobile +372 5656 5785
Address Tornimäe 2, 15010 Tallinn
E-mail
www.seb.ee

Детей следует вовлекать в планирование семейного бюджета

$
0
0

Каждый второй житель Эстонии считает, что ответственность за обучение детей тому, как обращаться с деньгами, ложится на родителей. Четвертая часть считает, что свой вклад в этот процесс должны вносить также и школы, и финансовая грамота должна стать частью обязательной учебной программы.

«Во всех трех странах Балтии в деле обучения детей финансовой грамоте важными считают вклад как родителей, так и детей. Умение хорошо организовывать свои финансовые дела важно с точки зрения подготовки ко взрослой жизни, вне зависимости от специальности, по которой молодой человек учится или начинает карьеру», - прокомментировал председатель правления SEB Аллан Парик.

«SEB намерен внести свой вклад в дело повышения уровня знаний молодых людей Эстонии о том, как разумно обращаться с деньгами. По этой причине приблизительно 90 добровольцев из числа работников SEB этой осенью посетят школы Эстонии, чтобы поделиться с учащимися своими знаниями в области финансов», - добавил Парик.

Добровольцы из числа работников SEB начиная с 12 октября и до конца года проведут в школах по всей Эстонии уроки финансовых знаний, темой которых станут основные принципы ведения хозяйства, а также планирование доходов и расходов. Во время уроков рекламы банковских услуг проводиться не будет.

*Использованные данные опираются на анализ SEB и исследование Mindscan, которые проводились во всех трех странах Балтии в 2015 году и участие в которых приняли 1788 человек.


Дополнительная информация:

Маарья Гавронски
руководитель проектов по связям с общественностью
дивизион маркетинга и связей с общественностью
SEB Pank

телефон +372 665 5270
мобильный телефон +372 5656 5785
адрес Торнимяэ 2, 15010 Таллинн
электронная почта  
www.seb.ee

5 küsimust II samba pensionifondide kohta

$
0
0
Tags: 
pension
pensionikogumine

1. Kas ma olen liitunud II pensionisambaga?

II pensionisambaga liitumine on kohustuslik kõigile, kes on sündinud pärast 1983. aasta 1. jaanuari. Kõigile neile, kes pole enne oma 18ndat sünnipäeva või varem tööle minnes ise omale pensionifondi valinud, loositakse Eesti Väärtpaberikeskuse poolt automaatselt üks fondi konservatiivse investeerimisstrateegiaga fondide hulgast.

Vabatahtlikult oli II pensionisambaga võimalik liituda aastatel 1942–1982 sündinud inimestel. Vabatahtliku liitumise viimane tähtaeg oli 31. oktoober 2010 ja praegu enam keegi vabatahtlikult II pensionisambaga liituda ei saa.
II pensionisambaga liitumist saab kontrollida Pensionikeskuse kodulehelt.

2. Millise pensionifondi ma olen valinud või peaksin valima?

Oma fondivalikut saate vaadata internetipangas või Pensionikeskuse lehel.

Sobiva fondi valimisel tuleks lähtuda sellest kui kaua teil on aega pensionini ning millised on teie kogumise eesmärgid ehk kui palju ootate fondilt tootlust. Oluline on läbi mõelda ka riskitaluvus ehk kui palju olete valmis tootluse teenimise nimel lühiajaliselt kaotama.

SEB pakub nelja erineva strateegiaga pensionifondi:

  • SEB Konservatiivne Pensionifond
  • SEB Optimaalne Pensionifond
  • SEB Progressiivne Pensionifond
  • SEB Energiline Pensionifond

Kui peaksite sobiliku fondi leidmisel hätta jääma, siis soovitame tulla pangakontorisse ja rääkida meie nõustajatega või lugeda täpsemalt, kuidas valida endale sobivat pensionifondi.

3. Kui palju raha ma II pensionisambasse maksan?

Kui olete liitunud II sambaga, siis suunatakse iga kuu 2% teie brutopalgast teie pensionifondi. Ka riik paneb oma panuse, suunates 4% teie töötasult makstava sotsiaalmaksu arvelt teie pensionifondi. Sellest kujuneb igakuine 6%-line kogumispensioni makse.

Tulenevalt seadusemuudatustest võib olla erisusi perioodil 2014 kuni 2017 tehtavatele II samba maksetele. Kui te otsustasite makseid jätkata ja/või suurendada, siis kehtivad teile kõrgemad maksemäärad perioodil 2014 kuni 2017. Seda, millised avaldused te olete esitanud, saate kontrollida samuti Pensionikeskuse kodulehelt.

4. Kas ma võin sissemakstud raha kaotada?

Pensionifondis võib sissemakstud raha väärtus vastavalt fondi tootlusele nii tõusta kui langeda.  Pensionifondide raha hoitakse panga varadest eraldi ja seda ei arvestata pankrotivara hulka.

II samba pensionifondid on kaetud ka Tagatisfondiga, mis hüvitab pensionifondi osakuomanikele kahju, mis on tekkinud pensionifondile sätestatud nõuete rikkumise tulemusel.

5. Millal ma hakkan saama kohustusliku kogumispensioni väljamakseid?

II sambasse kogutud pensioniraha saate kasutama hakata vanaduspensioniealiseks saades. Kui jätkate töötamist vanaduspensionieas, siis võite pensionivara II sambasse edasi koguda.

Kui aga soovite kogutud raha kasutama hakata, siis esitage selleks avaldus pangakontoris või  Pensionikeskuse veebikeskkonnas.

Lugege väljamaksete kohta lähemalt.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

Oluline info:

AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja AS SEB Pank vahendavad AS-i SEB Varahaldus pensionifonde.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga Pensionikeskuse kodulehel või SEB toodete osas SEB kodulehel ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

Kas nautida pensionil olemist või töötada edasi?

$
0
0
Tags: 
pension
töötaja

2014. aasta lõpus viis SEB läbi pensionivalmiduse uuringu, millest selgus, et 80% neist, kes veel pensionil ei ole, plaanivad pensioniea saabudes töötamist jätkata. Sama uuringu käigus küsitleti ka pensionil olevaid inimesi ja selgus, et neist jätkas tööl käimist vaid 39%. Vanaduspensioniikka jõudmine ei tähenda automaatselt, et peaks jätma senised töökohustused ning hakkama täiskohaga pensionäriks.

Edasi töötamise eeliseks on stabiilne kõrgem sissetulek, soovi korral jätkuv kogumine pensionisammastesse ning pidev areng, mis hoiab meele värskena. Miinusena võib välja tuua, et vanusega vajadus puhata suureneb, kuid võimalused selleks on väiksemad.

Töötamisvõimalused pensionieas

„Kui on olemas oskused ja teadmised ning soov panustada töistesse tegemistesse, siis võib pärast vanaduspensioniea saabumist veel tööle jääda,” ütleb töötukassa nõustamisteenuste teenusejuht Lana Randaru.

Landaru toob välja, et pensioniealistel on mitmeid töötamisvõimalusi. Lisaks täiskoormusega töötamisele võib planeerida oma tegemisi ka nii, et jätkata töötamist osalise tööajaga või teha mõnda hooajalist tööd. „Üks variant on teha paus ja minna seejärel uuesti tööle,” sõnab Landaru.

Hooajaline töö näiteks talvisel perioodil võimaldab kevad-suvist aega nautida ja pakub samas pimedal ajal tegevust. Suvised hooajatööd aga annavad eakale inimesele võimaluse eri ametites kätt proovida.

Ümberõpe ja tööturu koolitus

Töötukassa andmetel oli 63-aastaseid ja vanemaid tööotsijaid 2015. aasta augusti lõpu seisuga arvel 116. Luhavee toob välja, et töötukassa teenused on vajaduspõhised ja tööotsijana registreeritud vanaduspensioniealisel inimesel on võimalik saada tööturukoolitust, -praktikat, ettevõtluse alustamise toetust ja tasuta karjäärinõustamise teenust. Käesoleval aastal on töötukassa jaganud ettevõtluse alustamise toetust kahele 65+ vanuses inimesele.

„Uute oskuste omandamine ja teadmiste täiendamine on vahel vajalik, kui inimene on teinud pärast vanaduspensioniikka jõudmist töötamises pausi ning soovib uuesti tööturule tulla,” täpsustab teenusejuht Lana Randaru.

Rohkelt vaba aega endale ja teistele

Pensionile jäämine annab igapäevase vabaduse tegeleda meelepäraste asjadega, milleks polnud varem ajapuuduse tõttu mahti.

„Suure tõenäosusega on värsked pensionärid juba varakult läbi mõelnud, millega nad tegelema hakkavad. Kõige tähtsam ongi see, et oleks meeldiv ja vajalik tegevus ning kaaslased, kellega suhelda ja koos puhata,” toonitab Lana Randaru.

Pensionile jäämisel peab arvestama, et igakuine sissetulek ilmselt langeb ja üleöö tekib rohkelt vaba aega. Just vaba aja rohkus võib esiti tekitada inimeses segadust ning tunnet, et ta ei ole tööl käimata enam kellelegi vajalik. Taolised muremõtted tasub aga positiivseks pöörata ning pühendada saadud aeg endale ja oma lähedastele.

Variantide läbimõtlemiseks ja arutamiseks võib pöörduda töötukassa karjäärinõustaja poole, kelle käest saab tasuta abi pensioniea planeerimisel.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

SEB Heategevusfond viis lapsed Soome

$
0
0
Tags: 
lapsed
reisimine

Meeldejääv reis

SEB Heategevusfond väärtustab laste arendamist mõtestatud tegevuste kaudu, pakkudes neile õppimiseks kogemusi ja vahendeid. Augusti lõpus võimaldas fond koostöös Tallink Grupiga pea 150 lapsel külastada Helsingis asuvat Linnanmäki lõbustusparki. Reisi eesmärgiks oli pakkuda meeldejäävat reisi, mille käigus lapsed saavad avastada ja õppida uusi asju, omandada kogemusi, kasvada seesmiselt ning nautida positiivseid tundeid, mida hiljem eakaaslastega jagada.

„Isegi kui laps kasvab tavaperes, mille majanduslik seis pole kiita, on neil vähemalt lähiringkond, kellele toetuda ja kellega üheskoos midagi toredat ette võtta või raskeid aegu ületada. Asendus- ja turvakodude lastel tihtipeale sellised võimalused puuduvad,” selgitab SEB Heategevusfondi projektijuht Merike Villard. Ta lisab, et taolistes tingimustes elavad lapsed vajavad tuge ja julgustust, et uskuda endasse ja tulevikuvõimalustesse. Väljasõit oli paljudele lastele eriline ka seetõttu, et nad külastasid esmakordselt Soomet.

Iseseisvumise ja hirmude ületamise kogemus

Linnanmäki lõbustuspargi külastus oli lisaks lastele hea kogemus ka kasvatajate jaoks, sest usaldus ja vastutus said lõbustuspargis uue tähenduse. „Selleks, et lapsed tunneksid end kasvatajate seltskonnas avatumana ning kasvatajad õpiksid lapsi paremini tundma, on igasugused väljaspool tavakeskkonda toimuvad tegevused väga vajalikud,” räägib Valgast pärit asenduskodu saatja.

Lapsed rõkkasid kogu reisi vältel rõõmust ja ületasid mitmeid hirme, mis eelnevad kogemused neis on tekitanud. Saatjate sõnul oli lõbustuspargis omajagu eneseületuse hetki ja tegu oli õpetliku päevaga nii laste kui ka nende endi jaoks. Ikka ja jälle kostis laste hüüdeid saatjatele: „Ärge muretsege!” ning saatjatel ei jäänudki muud üle kui lapsi usaldada. Lapsed õppisid vabanema hirmust emotsioonide väljendamise ees. Karussellidel naerdi ja rõõmustati vabadusetundest, mis saabus esialgu hirmutavate atraktsioonide seljatamisest.

Ettevalmistused perereisiks

Just nagu tavaperedes võtab reisi planeerimine mõnevõrra aega, vajas ka Soome sõit mitmeid ettevalmistusi. SEB Heategevusfondi tegevjuht Triin Lumi sõnul on tava- ja asenduspere reisi puhul ettevalmistus erinev: „Projekti ettevalmistusaeg oli kolm kuud – sarnaselt tavaperedega vaatasime üle olemasolevad ressursid, ajastuse ja sihtkoha. Kooskõlastasime plaani oma koostööpartneri Tallink Groupiga, kelle toel on laevasõit Helsingisse ja tagasi olnud kõigi üheksa tegutsemisaasta vältel tasuta. Asendushooldusel viibivate laste puhul tuleb kooskõlastada välismaareis kohalikus omavalitsuses lapse eestkostjaga.”

Triin Lumi lisab, et sõltumata nüansilistest erinevustest ettevalmistamises on SEB Heategevusfondi korraldatud reisi idee tavapere väljasõitudega võrreldes samasugune. „Reisipäevad on alati olnud täis uusi kogemusi, avastamist, uudistamist ja lustimist. Väljasõit annab lastele hea võimaluse arutleda koos saatjate või perevanematega maailma erilisuse üle ning kogeda maade ja rahvaste erinevusi. Lisandväärtust tekitab asendushooldusel elavatele lastele avanev võimalus tunda end võrdsena klassikaaslaste seas, kes käivad suvepuhkuse ajal vanematega reisimas,” ütleb ta.

Laste maailmapildi avardumine elamuste kaudu

SEB Heategevusfond korraldab iseseisvalt, aga ka koostöös teiste organisatsioonidega tihti sarnaseid väljasõite ning ettevõtmisi. Iga uus kogemus avardab noorte vaadet tulevikule ning kunagi ei või teada, millest saab alguse mõne lapse sügavam huvi ühe või teise valdkonna vastu. Nõnda andis ka Soome sõit lastele palju mõtteainet. Poiste meelispaigaks kujunes Linnutee hoone, mis pakkus rännakut kosmosesse ja tekitas kirgliku arutelu universumi teemal. Nii avastati näiteks füüsiku ja astroloogi amet. Tüdrukuid köitsid esialgu hirmu tekitanud atraktsioonid – nad leidsid selle kogemuse järel, et vägev oleks tulevikus langevarjuhüpetki proovida.

SEB Heategevusfondi abil sai pea 150 last mälestusväärse kogemuse võrra rikkamaks. Lustlik reis oli õpetlik ja avardas silmaringi. „Loodetavasti jääb see lõbus seiklus lastele meelde positiivse ja alati muigamapaneva mälestusena,” loodab fondi tegevjuht Triin Lumi.

SEB Heategevusfond vajab järjepidevaid toetajaid, kelle abil oleks ka vanemliku hoolitsuseta jäänud lastel võimalik osa saada igapäevastest lapsepõlverõõmudest.

 


Stella Raudsepp
vabakutseline ajakirjanik

 


Väikeettevõtjate nõustamine toetab äri

$
0
0
Tags: 
ettevõtlus
oma äri

Väikeettevõtjate nõustamine on vajalik

Selleks, et ettevõte oleks edukas, on vaja lisaks heale ideele ka korralikku äriplaani ja -mudelit. Paraku pööratakse SEB äriarenduse divisjoni müügijuht Aron Jägeri hinnangul äriplaanile palju rohkem tähelepanu kui õigele ärimudelile. Just seda saabki kompenseerida ettevõtte ärimudeli nõustamisel. „Leiame, et äriplaani nõustamisi ja selle koostamise õpetusi on palju, samas on tähtis ka õige ärimudeli valimine. Ärimudeli nõustamine annab selge pildi  ettevõtte ärimudeli toimimisest ja sellest, kuidas hakkama saadakse,” selgitab Aron Jäger.

Nõustamisele on oodatud nii tegutsevad ettevõtjad kui need, kes alles plaanivad oma äriga alustada.

Ärimudeli  nõustamine on avatud ka kõikidele neile, kellel on idee alles paberil või peas. Jäger soovitabki enne ettevõtlusega alustamist kindlasti nõustamisel käia, sest vahel võib idee küll väga hea olla, kuid selle kasumlik toimimine võib olla raskendatud. „Nii mõnigi on tulnud oma mõttega ja lahkunud teadmisega, et selle elluviimisel on vaja arvestada palju rohkemate kuludega kui esialgu tundus. Leiame, et hea on sellised asjad teada saada enne, kui tehakse olulisi otsuseid ettevõtte edaspidises arengus.” ütleb Jäger.

Ärimudeli tasuta nõustamisele on oodatud ka juba tegutsevad ettevõtjad, sest üheskoos professionaalse halduriga vaadatakse ärimudel üle, otsitakse alternatiive ja analüüsitakse kogu idee toimimist. „Siiani ei ole ükski klient peale ärimudeli nõustamist oma äriideed kardinaalselt muutnud, kuid paljud on leidnud uusi vaatenurki oma äriidees“ teab Jäger.

Spetsiaalne skeem annab hea ülevaate

Tunniajasel konsultatsioonil tutvustab klient oma äriideed või ettevõtte äriplaani ja -mudelit. Koos täidetakse ära ettevõtte ärimudelit kaardistav  skeem, mis annab palju vastuseid nii ettevõtte nõrkuste ja probleemide kui ka tugevuste kohta. „Näiteks vaadatakse, kuidas ettevõte eristub teistest; kes on tema kliendid ja millised probleeme ettevõte oma äriideega lahendada soovib,” tutvustab Jäger.

Konsultatsiooni viivad läbi selleks spetsiaalselt koolitatud haldurid. Kuna ärimudeli kaardistamine on põhjalik ja aeganõudev töö, siis arutelu käigus joonistatud skeemid jäävad ettevõttele, kes saab ärimudeli erinevaid etappe edasi arendada.

Pank kui usaldusväärne partner

SEB väikeettevõtjate ehk ärimudeli nõustamisele võivad tulla kõik, olenemata sellest, millise panga kliendid nad on. „Soovime olla usaldusväärne partner ja toetada alustavaid ning tegutsevaid ettevõtjaid hea ja eduka nõustamisega. Me toetame Eesti ettevõtlust ja konsultatsioon on üks meie panustest Eesti majandusse.”

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

Наслаждаться отдыхом на пенсии или продолжать работать?

$
0
0
Tags: 
pension
töötaja

В конце 2014 года SEB провел исследование готовности к пенсии, из результатов которого выяснилось, что 80 процентов тех, кто еще не вышел на пенсию, планируют в пенсионном возрасте продолжать работать. В рамках того же исследования выяснилось, что среди пенсионеров ходить на работу продолжили лишь 39 процентов. Наступление пенсионного возраста не означает автоматически, что надо бросить прежние рабочие обязанности и стать пенсионером на полную ставку.

Преимуществом решения продолжить работу является стабильный и более высокий (по сравнению с пенсией) доход, возможность по-прежнему делать взносы в накопительную пенсию и постоянное развитие, помогающее сохранить бодрость духа. Минус заключается в том, что с возрастом потребность в отдыхе растет, а возможностей для этого становится меньше.

Возможности работы на пенсии

«Если есть навыки, знания и желание чем-то заниматься, то после наступления пенсионного возраста можно не уходить с работы», – сказала начальник службы консультирования Кассы страхования от безработицы Лана Рандару.

Она подчеркнула, что для пенсионеров есть разные возможности работы: например, помимо полной ставки, можно трудиться с частичной нагрузкой или выполнять сезонную работу. «Еще один вариант – сделать паузу и потом снова пойти работать», – предложила Рандару.

Сезонная работа – например, зимой – позволяет насладиться весной и летом и найти себе занятие на холодный период года. Летняя сезонная работа дает пожилым людям возможность попробовать себя в разных профессиях.

Переобучение и обучение для рынка труда

По данным Кассы страхования от безработицы, по состоянию на конец августа 2015 года в Кассе было зарегистрировано 116 соискателей работы в возрасте от 63 лет. Старший аналитик Кассы страхования от безработицы Теэле Лухавеэ отмечает, что Касса страхования от безработицы предлагает услуги исходя из потребностей соискателя, и зарегистрированный человек пенсионного возраста может пройти обучение для рынка труда, практику, получить пособие на начало предпринимательской деятельности и воспользоваться бесплатной услугой консультирования по вопросам карьеры. В этом году Касса выдала пособия на начало предпринимательской деятельности двум пенсионерам старше 65 лет.

«Порой получение новых навыков и знаний необходимо, если после наступления пенсионного возраста человек некоторое время не работал, а теперь хочет вернуться на рынок труда», – пояснила Лана Рандару.

Больше свободного времени для себя и других

Выход на пенсию дает возможность каждый день заниматься тем, чем хочется, но на что раньше не хватало времени.

«Весьма вероятно, что новоиспеченные пенсионеры уже заранее обдумали, чем они будут заниматься. Важнее всего – чтобы были приятные и нужные дела, а также кампания для общения и отдыха», – убеждена Рандару.

При выходе на пенсию следует учитывать, что ежемесячный доход, определенно, снизится и внезапно появится много свободного времени. Именно обилие последнего может поначалу приводить в смятение и вызывать в человеке чувство, что если он не ходит на работу, то больше никому не нужен. Эти тревожные мысли надо превращать в положительные и посвящать появившееся время себе и своим близким.

Для продумывания и обсуждения вариантов можно обратиться в Кассу страхования от безработицы к консультанту по карьере, который бесплатно поможет спланировать, чем заниматься на пенсии.

 


Геттер Орусалу
журналист

 

Nobeli preemiast, ebavõrdsusest ja tervisest

$
0
0

Lõppeval nädalal  avalikustati selleaastane Nobeli majanduspreemia võitja, kelleks osutus Princetoni ülikooli professor Angus Deaton. Preemia määramist mõjutavad paratamatult trendid majandus-teaduses ja Deatoni  uurimisvaldkonnad – vaesus, ebavõrdsus, arenguökonoomika – on tähelepanu all juba mõnda aega. Ebavõrdsuse temaatika populaarsuse heaks näiteks on 2013. aastal ilmunud Thomas Pikkety raamat „Kapital 21. sajandil“, mis hoolimata 700 leheküljest majandusteaduslikust tekstist on müünud sama hästi kui mõni armastusromaan. Deatoni suureks tugevuseks on peetud ebavõrdsuse käsitlemisel poliitiliselt neutraalselt vaadet – ta ei püüa enda töös ühte või teist poolt kaitsta, vaid analüüsib kaine ratsionaalsusega nii majandusarengu positiivseid kui negatiivseid tagajärgi. Deatoni enda sõnastuses on ebavõrdsus sageli progressi tagajärg – mitte igaüks ei saa rikkaks samal ajal ja naudi suurema heaolu viljasid.

Vähem sõpru on Deaton võitnud ilmselt arenguabi eestkõnelejate seas. Furoori on ta tekitanud analüüsidega maailmas antava arenguabi kohta, mida ta peab suuremas osas pigem kahju kui kasu põhjustajaks. Deatoni hinnangul ei takista vaeste riikide arengut mitte raha vähesus, vaid nõrk riik ja halb valitsemine. Ei saa vaielda, et rahaline, kuid ka muu materiaalne arenguabi jõuab mittetoimiva demokraatia ja/või institutsioonidega riikides rahva asemel sageli võimuolijateni, kes seda siis enda nägemuse kohaselt jagavad ja kasutavad. Rahalised toetused motiveerivad ebaausaid valitsejaid ka edaspidi riigitüüri juures püsima. Välismaailma rahaline toetus ei motiveeri riigiaparaati tegelema maksukogumise parandamisega ja kuna varastatakse teiste, mitte  rahva raha, siis ei ole ka suuri proteste oodata.

Pikkety „Kapitaliga“ samal aastal ilmunud suurteoses, mida võiks eesti keeles tõlkida ehk kui „Suur põgenemine: tervis, jõukus ja ebavõrdsuse pärispõhjused“, keskendub Deaton riikide majanduslikule progressile ja pääsemisele vaesusest, mis on samas endaga kaasa toonud ka ebavõrdsuse suurenemise. Deatoni lähenemise juures on märkimisväärne, et vaid rahalisele poolele keskendumise asemel käsitleb ta võrdsust palju laiemalt, pöörates tähelepanu tervisele ja pikemale elueale. Tõepoolest – millist rõõmu on rahast, kui sured 50ndates eluaastates või põed raskeid haigusi? Deatoni eeskujul võiksime küsida, kuidas on lisaks majanduslikule poolele konvergeerunud Eesti muude inimelu kvaliteeti määravate tegurite poolest Euroopaga?

Eesti teatavas majanduslikus järelejõudmises lääneriikidele kahtlevad ilmselt vähesed. Kiire areng ei iseloomustanud  vaid 90ndaid, vaid ka viimast kümnendit. Kui ostujõuga kohandatud SKP inimese kohta oli 2004. aastal 28 tänase Euroopa Liidu liikmesriigi keskmisest 55%, siis eelmisel aastal juba 73%. Põhjanaabritest eeskujud Soome ja Rootsi on meist veel küll kaugel, ületades vastavalt 10% ja 24%ga Euroopa Liidu keskmist, kuid vähemalt Soome on keskmisega võrreldes pidanud elatusstandardis kümne aasta jooksul lausa allapoole tulema.

SKP poolest on riigi jõukus kasvanud, kuid kuidas on lood vaesusega? Üheks oluliseks vaesust kirjeldavaks näitajaks peetakse sügavas materiaalses ilmajäetuses elavate inimeste määra. Dramaatilise kõlaga näitaja väljendab sisuliselt seda, kui paljud inimesed peavad hakkama saama mugavusteta, millega enamus inimesed on harjunud. Definitsiooni kohaselt on need inimesed, kes ei suuda endale järgnevatest hüvedest lubada vähemalt nelja: maksta üüri või kommunaalteenuste eest, hoida kodu piisavalt soojana, saada hakkama ootamatute kulutustega, süüa üle päeva liha või kala, nädalast puhkust kodust eemal, autot, televiisorit, pesumasinat, telefoni. Selliste inimeste osakaal kahanes Eestis buumiaastatel väga kiiresti, kuid hüppas 2010-2012. aastal taas pea 10% piirimaile. Kiire palgakasv ja töötuse vähenemine on viimastel aastatel raskes materiaalses olukorras inimeste arvu tublisti kahandanud – 2014. aastal oli neid 6%. Samas on tähelepanuväärne, et vähemalt viimase 10 aasta jooksu on vaesuses elavate inimeste arv jäänud Euroopa liidu keskmisele alla pea kõigil aastatel. Rikastes Põhjala riikides Soomes ja Rootsis on sügavas materiaalses ilmajäetuses elavate inimeste osakaal  loomulikult väiksem, 2-3%.

Rääkides Deatoni jaoks olulistest tervisenäitajate konvergentsist, siis veel 2000ndate alguses häbiväärselt kõrgel tasemel olnud vastsündinute suremus on Eestis kahanenud Põhjamaade tasemele, olles Rootsil vastavast näitajast isegi madalam. Märkimisväärne paranemine on nähtav ka eestlaste keskmises elueas. Kui 1990. aastal suri keskmine Eesti elanik 69 aasta vanuses, siis rootslane 78 aasta vanusena. Ka täna jääb eestlaste keskmine eluiga Põhjamaadest veel kõvasti maha, kuid vahe on tunduvalt vähenenud: 2013. aastal oli keskmine eluiga Rootsis 82 aastat, Soomes 81 aastat ja Eestis  76 aastat. Järgmine tervisenäitaja, mille konvergentsi poole Põhjamaadega peab Eesti püüdlema, on tervena elatud eluiga. Kui Rootsis ootab meesterahvast sünnihetkel ees 71 tervena elatud aastat, siis Eestis vaid 51 aastat. Selle näitaja paranemine ei ole oluline vaid indiviidi tasandil, vaid mõjutaks märkimisväärselt ka Eesti tööturgu ja sotsiaal- ja tervisekaitsekulusid.

 


Mihkel Nestor
SEB majandusanalüütik

 

Благотворительный фонд SEB организовал для детей поездку в Финляндию

$
0
0
Tags: 
lapsed
reisimine

Запоминающаяся поездка

Благотворительный фонд SEB ценит развитие детей путем осознанной деятельности, предоставляя для их обучения опыт и средства. В конце августа фонд при сотрудничестве с Tallink Group организовал примерно для 150 детей поездку в парк развлечений Линнанмяки в Хельсинки. Целью было предложить детям запоминающуюся поездку, в ходе которой они смогли бы открыть для себя что-то новое, получить опыт, вырасти внутренне, насладиться положительными эмоциями и впоследствии поделиться ими с ровесниками.

«Даже если ребенок растет в обычной семье, материальное положение которой нельзя назвать хорошим, у него хотя бы есть ближайшее окружение, на которое можно опереться, сделать вместе что-то интересное или пережить сложные времена. У ребят из детских домов и приютов такой возможности зачастую нет», – объяснила руководитель проектов благотворительного фонда SEB Мерике Виллард. Она добавила, что дети, живущие в таких условиях, нуждаются в поддержке и поощрении, чтобы поверить в себя и свое будущее. Для многих из них поездка стала особенной еще и потому, что они впервые побывали в Финляндии.

Самостоятельность и опыт преодоления страхов

Посещение парка развлечений Линнанмяки было полезным не только для детей, но и для воспитателей, ведь понятия доверия и ответственности приобрели там новое значение. «Чтобы дети свободнее чувствовали себя в обществе воспитателей, а воспитатели лучше узнали детей, очень важно делать что-то вне привычной среды», – говорит сопровождающий группы из валгаского детского дома.

На протяжении всей поездки дети ликовали от восторга, а также преодолевали всевозможные страхи, появившиеся в прошлом. По словам сопровождающих, в парке развлечений было достаточно моментов преодоления себя, день был поучительным и для ребят, и для них самих. Дети то и дело кричали в ответ взрослым: «Не волнуйтесь!», и воспитателям не оставалось ничего другого, кроме как довериться детям. А они научились избавляться от боязни выражать эмоции: смеялись на каруселях и радовались, покатавшись на с виду страшных аттракционах, тому, что на деле это оказалось весело.

Подготовка к семейному путешествию

Как в обычных семьях планирование путешествия требует времени, так и к этой поездке в Финляндию надо было подготовиться. По словам исполнительного директора благотворительного фонда SEB Трийн Луми, у обычных и детдомовских семей подготовка проходит по-разному: «Проект мы готовили три месяца: как и обычные семьи, изучали имеющиеся ресурсы, дату поездки, пункт назначения. Согласовывали план с нашим партнером Tallink Group, при помощи которого поездка на корабле в Хельсинки и обратно была бесплатной все девять лет существования. Выезд находящихся на воспитании детей за границу надо согласовывать с опекуном в местном самоуправлении».

Трийн Луми добавила, что вне зависимости от некоторых различий в подготовке, идея организованной фондом поездки ни чем не отличается от путешествий обычных семей. «Поездки всегда приносят много нового опыта, открытий, радости. Путешествие дает ребенку хорошую возможность обсудить с сопровождающими или воспитателями из детских домов семейного типа особенности мира, увидеть, что все страны и народы разные. Особое значение имеет открывающаяся перед воспитанниками возможность почувствовать себя наравне с одноклассниками, которые во время летнего отпуска путешествуют с родителями», – сказала она.

Расширение детской картины мира с помощью впечатлений

Благотворительный фонд SEB часто проводит подобные поездки и мероприятия как самостоятельно, так и при сотрудничестве с другими организациями. Каждый новый опыт расширяет взгляды ребенка на будущее, и никогда не знаешь, что пробудит в нем повышенный интерес к той или иной сфере. Так, поездка в Финляндию тоже дала детям пищу для размышлений. Мальчишкам больше всего понравился аттракцион «Млечный путь», благодаря которому они «побывали» в космосе, а позже увлеченно рассуждали на тему вселенной. И, например, открыли для себя профессию физика и астролога. Девочек очаровали аттракционы, поначалу вызвавшие страх: после они решили, что в будущем было бы здорово прыгнуть с парашютом.

При помощи благотворительного фонда SEB Heategevusfondпримерно 150 ребят стали богаче на один незабываемый опыт. Веселая поездка была познавательной и расширила кругозор. «Надеюсь, дети будут с улыбкой и удовольствием вспоминать это веселое приключение», – сказала исполнительный директор фонда Трийн Луми.

 


Стелла Раудсепп
журналист

 

Vaadake videot: Kuidas muutub ajas inimese suhtumine kodu omamisse?

$
0
0
Viewing all 4789 articles
Browse latest View live