Pikemas perspektiivis on kasulikum õpetada lapsed rahaliselt iseseisvad olema, kui neile lihtsalt sularaha ulatada. Seetõttu on varajane algus oluline ning raha olemust võiks proovida seletada niipea, kui laps selle vastu huvi tundma hakkab. kolmeaastased korjavad rõõmuga sente hoiupõrsasse, et neid siis poes pulgakommi vastu vahetada. Suurematele lastele saab juba aga regulaarse taskurahaga häid harjumusi õpetada.
Kuidas alustada?
Suurim karuteene, mida saate oma lapsele teha, on rahateemadel vaikida. See saadab põngerjatele sõnumi, et raha pole kas oluline või see on midagi, mida peaks kartma ja mitte kunagi mainima. Samuti on halb kui jätta oma tegevusega mulje, et raha tõesti kasvabki puu otsas. Selle sõnumi võib laps just siis saada, kui talle niisama taskuraha anda. Seetõttu on hea alustada kodust finantsõpetust lihtsa süsteemiga, kus lisaks tehtud kodutööde eest saab laps ka suurema summa taskuraha. Muidugi soovime, et lapsed saaks kauem nautida lapsepõlve, seega ei pea koduse rahateenimisega üle pingutama. Hea on paika panna fikseeritud taskuraha, millele saab laps ise juurde teenida, kui peseb õhtul näiteks nõud või koristab ära lisaks oma toale ka elutoa.
Kokkuhoidlikkus ja kogumine
Üks olulisi õppetunde on kindlasti ka raha kogumine. Kui kodus on hoiukassa juba olemas, siis lapse vanemaks saades ja taskuraha regulaarseks muutumisel (tavaliselt juhtub siis, kui laps hakkab käima koolis) oleks hea järeltulijaga maha istuda ning arutada kogumise ja kokkuhoidlikkuse teemasid tõsisemalt. Te võite kokku leppida mingi summa, mille laps on nõus oma taskurahast kogumishoiusele panema, et siis ise millegi suurema ja kallima ostmiseks niimoodi raha koguda.
Kaasake laps kogu protsessi. Käige koos pangas, avage kogumiskonto ja laske kindlasti telleril võimalikult lihtsalt ja loogiliselt seletada, mis lapse rahaga hoiusel juhtub. Mis on intressid ja kuidas raha kasvab? Neid kontseptsioone suudab algkoolilaps juba mõista. Eriti suur on tema rõõm kindlasti siis, kui ta reaalselt näeb, kuidas tema ühest eurost nädalas saab lõpuks suurem summa.
Näidake head eeskuju
Kõik asjalikud õppetunnid võivad aga kaduma minna, kui te ise ei suuda head eeskuju näidata. Pühendage laps pere rahaasjadesse tema arusaamise võime järgi. Väiksem laps võib mõista, et iga kord poes käies pole kommi või mänguasja ostmist ette nähtud. Suurem laps aga võib teiega suurima heameelega maha istuda ja üheskoos pere eelarve üle arutleda. Selgitage talle, kuhu raha läheb – kui maksame ära kommunaalkulud ja arved, siis jääb söögiks ja muudeks kuludeks just selline summa.
Käige julgemalt koos lapsega poes ning selgitage, miks jätate midagi ostmata. Ka on hea lasta lapsel teinekord ilma keelamata oma taskuraha kulutada, et nad saaksid ka vigadest õppida. Parem, kui nad teevad mitu üheeurost viga kui kunagi tulevikus õpivad oluliselt suuremate summadega.
Dagmar Lamp
vabakutseline ajakirjanik