Öeldakse, et rege rauta suvel ning sama põhimõte kehtib ka eluaseme talveks ettevalmistamisel. Peavad ju külmakraadide saabumisel kõik süsteemid talvekorras olemas. Kuna küttehooaeg on alanud, siis on viimane aeg kontrollida, mis ettevalmistusi on vaja teha, et kodu kenasti hoolitsetud oleks. PZU Kindlustustus toob välja olulisemad asjad.
Puhastage kaminaid, ahjusid, korstnaid ja ühenduslõõre
Kindlasti tuleks üle vaadata kõik ahjud, kaminad, pliidid, korstnad ja ühenduslõõrid, neid hooldada ja puhastada. Ka teie kodukindlustus ning tuleohutuse seadus nõuavad, et neid asju peab puhastama vastavalt vajadusele, kuid mitte harvemini, kui nende dokumentatsioonis on ette nähtud. Kui dokumentatsioon puudub või kui dokumentatsioonis pole ette nähtud muud sagedust, siis tuleb neid puhastada vähemalt üks kord aastas. Puhastamissagedus peab välistama tahmapõlengu ohu. Niisiis leidke korstnapühkija, kes teie kaminad ja pliidid ning korstnad ja lõõrid üle vaataks. Siis saate rahuliku südamega tube soojaks kütta.
Kas teadsite, et lisaks on alates aastast 2010 kohustuslik vähemalt kord iga viie aasta tagant ahju, kamina ja pliidi ning selle korstna ja ühenduslõõri puhastamine isiku poolt, kellel on sellekohane kutsetunnistus? Tema annab oma töö järel tõendi küttesüsteemi tehnilise seisukorra ja ohutuse kohta.
PZU Kindlustus rõhutab, et kõik koduomanikud, kellel on kodus kütteseadmed, peaksid jälgima, et need nõuded oleksid täidetud ning küttesüsteemid tehniliselt korras, sest siis on kindlustus rahul, teie enda meelerahu olemas ning ka kodu on oluliselt turvalisemas seisus.
Suitsuandurid ja lumekoristus katuselt
Samuti on soovitav hankida koju kuuekilone vaht- või pulberkustuti, millega saab väiksema põlengu ise kustutada. Väiksematest kustutitest võib sõna otseses mõttes jääda väheks. Köögis on aga äärmiselt kasulik hoida tulekustutustekki, mida kasutada süttinud õli ja rasva puhul. Samuti on oluline, et ruumides oleks õigesti paigaldatud ja töökorras suitsuandurid, mis tekkinud suitsust esimesena märku annavad. Päästeameti teatel põhjustab ligi kolmveerandi tulekahjusid koduomanike enda hooletus.
Esimesed lumesajud on juba olnud ning kaugel pole ka see aeg, mil maad vallutab pea meetrine lumekiht. See võib panna proovile hoonete katusekonstruktsioonid. Kui lumekoormus katusel muutub liiga suureks, siis on ohus eelkõige teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitised ja nende osad (nt varjualused), samuti lamekatusega hooned. Katusekonstruktsioonile võib olla ohtlik juba 30 cm paksune lumekiht ja seepärast on soovituslik pidevalt jälgida katuste lumekoormust. Õnnetuste vältimiseks tuleb katuseid õigeaegselt lumest puhastada, vähendades niiviisi ka jääpurikate ja jääkamakate teket, mis muudab inimeste, koduloomade ja sõidukite liikumise hoone ümbruses ohutumaks.
Kui elava tulega seotud ohutus on üle vaadatud, kustutamisvahendid igaks juhuks varutud ning jooksvalt ka lumest tingitud ohte jälgitud, siis on talvisel ajal kodu võimalikult ohutu ja turvaline.
Päästeameti info:
Küttekolded: http://www.rescue.ee/kuttekolded
Tulekustuti: http://www.rescue.ee/iga-kodu-vajab-tulekustutit
Korstnapühkimine: http://www.rescue.ee/roogi-tont-korstnast-valja
Korstnapühkija tellimise kohta saate teavet Päästeameti infotelefonilt 1524 ja lähima korstnapühkija kontaktandmed leiate veebiaadressilt www.korsten.ee. Küttesüsteemi puhastamise nõuded leiab siit: http://www.tuletorjeliit.ee/?page=15.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik