Alati ei ole töötajal endal võimalik täiendavasse pensionikogumisse raha panustada. Tööandjapension annab aga ettevõttele võimaluse motiveerida oma töötajaid maksusoodsalt, panustades osa palgafondist töötaja III pensionisambasse. Kui varem polnud see ettevõtte jaoks rahaliselt mõistlik, sest tasuda tuli erisoodustusmaksu, siis 2012. aastast saab väärtusliku töötaja kolmandasse pensionisambasse makseid teha tulumaksuvabalt, tasudes vaid sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensionimakse. Summat palgana makstes oleks kogu kulu ettevõtjale 21 protsenti suurem.
Kolmandasse sambasse maksete tegemisel on ka omad piirangud: tulumaksuvabalt on võimalik teha sissemakseid kuni 15 protsendi ulatuses töötajale kalendriaasta jooksul makstud ja tulumaksuga maksustatud väljamaksete summast ehk brutopalgalt, mis ei ületa aastas 6000 eurot. Arvestada tuleb, et piirangud kehtivad nii tööandja kui ka töötaja enda individuaalsete maksete peale kokku.
Tööandjapension on tööandjale vabatahtlik, kuid annab ettevõttele tööturul eelisseisundi. Nii loob ta endale tööjõuturul töötajasõbraliku maine. Arvestades kvalifitseeritud tööjõu puudust, võib just tööandjapension olla oluliseks motivatsioonipaketi osaks, mis paneb hea töötaja just teie ettevõtte kasuks otsustama. Vajaduse korral võib tööandjapension ettevõtte jaoks väga paindlik olla: kolmanda pensionisamba maksed võivad olla igale töötajale erinevad ja aja jooksul saab neid ka muuta.
Kuidas alustada?
Kuna tööandjapensioni puhul teeb töötaja pensioni III sambasse makseid ettevõte, siis tuleb töötajal valida endale III samba lahendus, sõlmida väärtpaberikonto leping (kui soovitakse III sammast investeerimisfondides koguda) või III samba kindlustusleping. Seejärel peab töötaja oma valikust tööandjat informeerima, edastades andmed vastava fondi kohta või lepinguga saadud rekvisiidid maksekorralduse tegemiseks: teenusepakkuja ärinimi, kontonumber, viitenumber ja vajaduse korral ka muud andmed.
Mida peab sissemaksete kohta teadma?
Tulumaksuga ei maksustata III sambasse tehtud sissemakseid, mis on ühes kalendriaastas minimaalselt 360 eurot ja kuni 15 protsenti töötajale makstud tasust (kuni 6000 euro ulatuses). Piirmäära ületava sissemaksete osa kohta rakendatakse üldiseid palgatulu maksustamise reegleid. Tulumaksuvaba piirmäära arvutamisel arvestatakse esmajärjekorras tööandja tehtud sissemaksete osa.
Tööandja, kes on aasta jooksul teinud töötaja eest täiendava kogumispensioni sissemakseid, peab kalendriaasta 1. detsembriks andma töötajale III samba sissemaksete kohta tõendi. Nii saab töötaja üle vaadata, kui suures osas on tööandja makseid teinud ja soovi korral enne aasta lõppu ise kindlustuslepingusse lisamakseid teha või pensionifondi osakuid soetada.
Jaanika Reinmann
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusjuht