Esimese asjana tõid mõlemad ettevõtjad välja, et kasvamiseks on vaja teada, kuhu soovitakse jõuda, mida tuleb selleks muuta ja mida teha. Alar Salum ütleb, et Eesti turg on väike ja nii kui tahetakse minna väljapoole, saavad uuendused ja kasv hoopis teise tähenduse. „Elu seisneb progressis ja kasvus – seda isiksuse ja ettevõttena, aga kasvama peavad ka tooted ja teenused.“
Kasvada on võimalik 100% aastas
Christian Wolfi sõnul on oluline, et ettevõtted kasvaksid, sest vaid nii püsitakse konkurentsis. Tema hinnangul on võimalik kasvada n-ö hulluks minemata ka 100% aastas. „Tõsi, sellise kasvu korral on tempo kiire ja intensiivne, kuid kindlasti võimalik,“ arvab ta.
Meeletus tempos arenemiseks on vaja meeles pidada nii sisemist kui ka välist arengut. „Iga uus töötaja toob endaga kaasa uue keerukuse ja kasvu suunamiseks on vaja juhtida ka organisatsiooni. Ühest küljest on suur oht, et firma kiire kasv lööb pea segi ja võid end ära kaotada. Ma arvan, et digitaalsed juhtimisvõimalused ja tööriistad leevendavad sellist olukorda,“ räägib Wolf.
Kaasake meeskonda kohalikud inimesed
Kasvada saab mitmes suunas. Näiteks uutele turgudele, uute toodetega, aga ka osakonniti ning väliselt ja sisemiselt. Selleks, et minna teistele turgudele, peab vähemalt üks turg olema väga tugevalt sisse töötatud. „Lisaks ankurturule võiks kindluse mõttes olla ka ankurkliendid, kellele saab alati loota. Siis on kergem uutel turgudel areneda ja kasvada,“ ütleb Salum.
Paigas peab olema ka korralik brändilugu ja -kontseptsioon. Seda eriti siis, kui hakatakse suunduma välisriiki. Wolf kinnitab, et inimestele meeldivad lood ja see peaks puudutama just uut turgu, kasutades mõnd kohalikku müüti, kuulsust või teemat. „Igale sihtriigile tuleb läheneda õige nurga alt ja rääkida igas mõttes nende keelt,“ rõhutab sakslane.
Lisaks soovitavad mõlemad ettevõtjad kasutada ka kohalikku tööjõudu ja projektijuhti. Nende kogemused näitavad, et nii on levik kiirem ja vastuvõtt pehmem. „Kaupade kirjeldus, kodulehe sisu ja muud tekstid peavad kindlasti olema kohaliku inimese kirjutatud, sest tõlgitud tekst ei tekita usaldusväärsust. Kaasake kohalikke inimesi, kes tunnevad riiki ning sealseid kombeid läbi ja lõhki,“ soovitab Wolf.
Digitaalsed tööriistad aitavad areneda
Salumi hinnangul peavad tooted olema lihtsad ja selged, et klient saaks kohe aru, milleks see on mõeldud ja kuidas seda kasutada. „Sageli on ostmine viie minuti otsus ja selle ajaga peab klient saama vastused oma põhilistele küsimustele.“
Ettevõtjad toonitavad digitaalajastu tugevusi ja julgustavad neid võimalusi kasvamiseks ka ära kasutama. „Vaadake oma ettevõtte kõiki aspekte. Mida saab paremaks muuta? Üks vihje on paber – kui on liiga palju paberit, siis on midagi keerulist. Tänapäeval saab pea kõiki asju teha digitaalselt, hoides kokku aega, raha ja säästes ka keskkonda,“ ütleb Wolf. Ka Salum tõdeb, et digitaalseid meetodeid kasutama hakates on nende aruandlus ja suhtlus muutunud kiiremaks ja sujuvamaks kõikidel turgudel.
Ettevõtte kasvupotentsiaali tõstmiseks on mitmeid võimalusi, hõlmates nii sisekommunikatsiooni efektiivsemaks muutmist kui ka brändikontseptsiooni paikapanemist. Mida hoolikamalt asjad läbi mõelda, seda suurem on potentsiaal, leiavad Christian Wolf ja Alar Salum.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik