Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Kuidas kasutada pangakaarti turvaliselt?

$
0
0
Tags: 
turvalisus
kaardimakse
pangakaardid

Määrake limiidid oma tegeliku vajaduse järgi

Kaardile saate kehtestada päeva ja/või kuu kasutuslimiidi. Need on summad, millest suuremas väärtuses tehinguid vastavas ajavahemikus teha ei saa. Kontol olevast summast väiksem päevalimiit ei lase kõrvalisel isikul varguse või kaardi kadumise korral Teie kontolt kogu raha kätte saada. Vajaduse korral võite kaardi kasutuslimiiti mugavalt suurendada ja vähendada internetipangas, muudatus jõustub kohe ning on tasuta.
Liialt suur limiit, mida Teil ei pruugi reaalselt kunagi vaja minna, annab eelise kaardiandmete kuritarvitajale.

Valige ainult vajalikud funktsioonid

Te saate ise määrata ja muuta järgmisi kaardi kasutusvõimalusi:

  • Sularaha, ostutehingud ja maksed: saate välja võtta sularaha, maksta kaardiga ja teha pangaautomaadis ülekandeid;
  • konto väljavõtte ja jäägi nägemine: saate vaadata kontoinfot;
  • internetis maksmine: võite tasuda veebipoes;
  • välismaal kasutamine: saate maksta ja sularaha välja võtta välisriikides.

Oma kaardi kehtivaid õiguseid võite tasuta vaadata ja muuta pangakontoris ning internetipanga menüüpunktis „Arveldamine” → „Kaardid”.
Kui Te kaarti internetiostudeks või välismaal kasutamiseks parasjagu ei vaja, saate selle funktsiooni maha võtta. Vajaduse tekkimisel võite vastava funktsiooni tagasi panna. Toiming võtab aega vaid paar minutit, kuid annab kindluse, et ilma Teie teadmata Teie kontolt internetioste või kaarditehinguid välismaal sooritada ei saa.

Pidage kaardi kasutamisel meeles järgmist

  • Poes makstes või sularahaautomaati kasutades jälgige, et PIN-kood ei oleks sisestamisel teistele nähtav.
  • PIN-koodi ei tohi kirjutada kaardile või hoida seda muul viisil salvestatuna kaardiga koos.
  • Ärge valige PIN-koodi, mis on kergesti äraarvatav (näiteks Teie sünniaasta, numbrikombinatsioonid 1234, 1122, 1111 jne).
  • PIN-kood on kaardi elektrooniline allkiri. PIN-koodiga kinnitatud kaardimakset kaardi valdaja vaidlustada ei saa.
  • Tehingut PIN-koodi või allkirjaga kinnitades kontrollige alati summa õigsust.
  • Kaardimakse tuleb teha kaardi valdaja juuresolekul. Teenindaja ei tohi minna kaardiga tagaruumi.
  • Tasub olla tähelepanelik, kui sularahaautomaadi välimus on tavatu: kaardi sisestuse koha juures on ebaharilikke osi, kaarti on raske sisestada või kätte saada jne. Nimelt on esinenud juhtumeid, kus varas paigaldab automaadile kaardi kopeerimise seadme, millega tuvastatakse kaardi magnetriba andmed. Varastatud kaardiandmetega proovitakse võtta välja sularaha või teha oste välisriikides, kus magnetribapõhised tehingud on veel võimalikud.

Pangakaardi andmete sisestamine ja internetist ostmine

Veebileht, kuhu Te oma pangakaardi andmed sisestate, peab olema turvaline. Veenduge, et tegemist oleks autentse lehe, mitte selle koopiaga. Selleks kontrollige lehe URL-aadressi.
Tutvuge ostu- ja tagastamistingimustega. Lugege läbi juhised, lepingud, tingimused ja kõik muu, mis eeldab kaardi valdajapoolset aktsepteerimist ning kinnitamist. Sageli kaasneb ostu sooritamisega ka näiteks kuutasu, mida kaardi valdaja „nõusolekul” iga kuu kaardilt maha arvama hakatakse. Tingimustes võib olla märgitud, et teenus on kolm kuud tasuta ja alates neljandast kuust tasuline jne. Jätkutehingute tühistamiseks ja teenuselepingu lõpetamiseks tuleb esmalt pöörduda kaupmehe poole.
Soovitame kasutada Virtuaalkaarti (kehtib lühikest aega ehk kuni 40 päeva, avamine maksab 0,64 €, limiidiks saab seada kuni 3500 €). Vaadake virtuaalkaardi kohta videot: http://youtu.be/5AH3lvu-sLQ.

Turvalised e-ostud (3D-Secure)

Rahvusvahelised kaardiorganisatsioonid on loonud lahenduse, mis muudab internetist ostmise tänu kaardi valdaja isiku tuvastamisele senisest turvalisemaks. Kaardi valdaja identifitseeritakse tema eraisiku internetipanga kasutajatunnuse kaudu: ta peab vastaval lehel oma internetipanga kasutajatunnusega sisse logima (kasutades autentimisel kas paroolikaarti, ID-kaarti või mobiil-ID-d) ning selle abil kinnitama oma isikut.

3D-Secure’i lahendusega saab maksta vastava programmiga liitunud internetipoodides. Nendes veebipoodides kuvatakse vastav logo.

Andmepüügi ehk phishing’u e-kirjad

Võib juhtuda, et Te saate kirja oma „pangalt”, kes väidetavasti korrastab andmebaasi ja palub Teil selleks sisestada pangakaardi andmed. Teile võib saabuda „rahvusvahelise kaardiorganisatsiooni” kiri palvega sisestada oma kaardi andmed, et kontrollida selle turvalisust või hoopis osaleda loteriil. Need on ilmselged katsed meelitada Teid sisestama oma pangakaardi andmeid selleks, et neid hiljem kuritarvitada.

Soovitame kahtlase sisuga kirju mitte avada ja kindlasti ei tohi alla laadida kirjades kaasas olevaid manuseid. Sageli võivad säärased kirjad sisaldada viirusi, mis koguvad kokku arvutis oleva info või muudavad selle kasutuskõlbmatuks.

Kaardi kadumisel teavitage kohe panka

Kui Teie kaart kaob või varastatakse, teatage sellest viivitamatult ööpäev läbi töötaval SEB telefonil +372 665 5100, pöörduge lähimasse pangakontorisse või blokeerige kaart oma internetipangas.
Väärtehingute avastamisel tuleks kaart kohe blokeerida ja esitada kaarditehingu vaidlustamise avaldus. Selle avalduse saate täita internetipangas, vastav viide on iga tehingu juures. Kõik väärtehingud tuleb vaidlustada eraldi.
 


Martin Kõrv
SEB kliendikommunikatsioonijuht

 

Soovitame enne iga finantsteenuse lepingu sõlmimist tutvuda hoolikalt selle tingimustega ja vajaduse korral pidada nõu asjatundjaga.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles