Oktoobri alguses arutlesid Ajujahi žüriiliikmed Viru konverentsikeskuses toimunud seminaril selle üle, milline peaks olema võitu vääriv jumekas äriidee. „Heast ideest ei piisa, et suurepärast asja teha,“ toonitas aastaid algajaid ettevõtjaid hinnanud riigikogulane Andrei Korobeinik. Ta selgitas, et väga palju loeb ka meeskond, kes sellega tegeleb. „Mitte mõtte endaga ei saa väga palju teenida, vaid ikka selle elluviimisega.“
Nortali juhatuse esimees Priit Alamäe lisas, et pole olemas inimest, kes suudaks täita kõiki funktsioone. „Vaadake kriitilise pilguga peeglisse ja kompenseerige enda puudused tiimiliikmetega. Ka meeskond ei saa olla vaid vormiliselt üks – võtame nüüd ühe turundusinimese ja ta teeb asja ära –, vaid see peab reaalselt töötama.“ Samuti pani Alamäe alustavatele firmajuhtidele südamele, et ettevõtlus pole hobi, millega aeg-ajalt tegeleda. Kui asja tõsiselt ei võta, ei tasu tema sõnutsi proovima hakatagi.
Kõiki lahinguid ei pea võitma
Levira juht Mart Einpalu küsis seminaril viibinutelt: „Kelle jaoks on oluline Ajujaht võita? Aga kelle jaoks on oluline see, et oma projekt tegelikult käima saada?“ Käed tõusid teise variandi peale. „Kõiki lahinguid ei peagi võitma. Ajujaht on vaid üks neist. Raske öelda, kas sellel on kriitiline tähtsus või mitte, aga midagi õpite te sellest kindlasti,“ jätkas Einpalu. Ta rõhutas, et oluline on idee esitlus, ja andis ka lihtsa retsepti, kuidas hindajate tähelepanu püüda: „Küsige hindajatelt, kas nad teavad seda, teist või kolmandat. Kas olete kunagi selle peale mõelnud? Ma arvan, et nii tõusevad mõnegi žüriiliikme pilgud nutiseadmetest. Kui saate kohe alguses tähelepanu kätte, on väga hea.“
Einpalu jätkas, et siis tuleb pedaal põhja suruda ja panna žürii kaasa mõtlema. „Tõuske püsti ja rääkige! Edu tuleb, kui on võimalus ja ettevalmistus. Kui on ainult üks neist kahest, siis kaugele ei jõua.“ Ta küsis ise: „Mis see ettevalmistus on? Pikalt ja segaselt rääkida pole kunst. Piiratud ajaga öelda aga asju lühidalt ja arusaadavalt on eesmärk, millega osalema tulla. Elus on palju muud teha, kui kuulata igavat ettekannet.“
Konkurents aitas
Eelmisel korral Ajujahi võitnud puidumõõtmise nutirakenduse Timber Diameter autor Vallo Visnapuu märkis, et Ajujahi eelvoorus oma korda oodates nägi ta väga paljusid algajaid ettevõtjaid, kes olid suuremad kui elu – grimmitoas enesekindlad ja tahtmist täis –, kuid hiljem salvestusi vaadates selgus, et žürii ees oli see kui käega pühitud. Ta rääkis, et käis mõni aeg tagasi ühel koolilaste kõnevõistlusel, kus nägi, et rohkem krediiti said hindajate ees need, kes olid vabad ja lahtised, kui need, kes pinges olles süviti ühiskonnaprobleeme lahkasid.
Visnapuu sõnas, et neid aitas konkurents, kuna nad kartsid rivaale ja pingutasid silmapaistmiseks palju. „Selgus, et nii hull olukord polnud. Kõige suurem hirm oli muidugi libastuda.“ Ka žüriiliikmed ütlesid, et loorberitele puhkama jääda ei tasu. Igas järgnevas voorus tuleb oma senisele esitlusele midagi lisada ja seda sisulisemaks muuta, muidu eesmärgini ei jõua.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik