Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Olemasolevast ressursist olulisem on oskus uut leida

$
0
0
Tags: 
oma äri
ettevõtlus
noor
tegija
innovatsioon

Idee toote loomiseks tekkis Tanielil oma magamistoas, kus teda häiris üleliigne müra. Algsed teadmised lärmisummutamise tehnoloogiast olid tal ähmased, kuid huvi tõttu hakkas ta selle kohta lähemalt uurima.

CounterPhase on ettevõte, mis toodab ventilatsioonisüsteemi mürasummuteid eluruumide, eelkõige magamistoa, ventilatsiooni jaoks. Tavapäraste passiivsete summutite ees on CounterPhase’i eeliseks nende uudne tehnoloogia. Nimelt tekitavad CounterPhase’i tooted vastavalt olemasolevatele helilainetele kõlari abil vastasfaasis olevaid helilaineid, mis müra vaigistavad. Nii pole eluruumide ventilatsioonisüsteemi vaja mahutada passiivseid mürasummuteid, mis peavad madalamate sageduste katmiseks olema mitu meetrit pikad.

Esimene samm võiks olla turu-uuring

Tagantjärele tunnistab Taniel, et oma huvist haaratuna lähenes ta äriideele valest otsast. „Mõttekam on alustada turu-uuringutest ja selgitada välja, kas ja kuhu oma idee saaks maha müüa,“ annab ta soovituse teistele entusiastlikele noortele.

Isegi kui toodet ei ole veel olemas, on kasulik uurida, kas sellele on turgu. Seda tuleks teha enne, kui paigutada tootearendusse liiga palju ressurssi.“

Taniel on IT-valdkonna taustaga, mistõttu hakkas ta esmalt kirjutama antiheli algoritmi. Oma tutvusi kasutades otsis ta enda kõrvale inimest, kes ehitaks riistvara. Noormehe sõnul oligi esimene katsumus ettevõtte loomisel õige tiimi kokkupanek: „Meeskonna ehitamine on raske. Isegi kui leiad vajalike oskustega ja sobiva liikme, tekib inimestel tihti uusi plaane või elus teised prioriteedid. Püsiva koosseisu moodustamine on omaette katsumus.“ Praeguseks on CounterPhase’i meeskonnas kolm liiget, kuid endiselt otsivad nad lisa.

Abi saab ülikoolide juurest

CounterPhase’il on valminud oma toote esimene prototüüp ja praegu valmistatakse teist. Selle ehitamiseks said nad 2014. aasta aprillis toetust Vega fondist, mille konkursse korraldab Tartu Ülikooli ideelabor. Koostöö ülikoolidega on Tanieli arvates igati tervitatav, sest ettevõtte käivitamiseks on vaja nii sotsiaalset kui ka materiaalset kapitali. „Alustavad ettevõtted saaksid kindlasti ülikoolide juurest abi,“ on ta veendunud. „Ettevõtlusklubi kõrval on näiteks eraldi ringid ja ained, mille raames tehakse turundusplaane ka olemasolevatele ettevõtetele. Sealt on võimalik saada oma äri arendamiseks kavand soodsamalt, kui seda mõnest selleks mõeldud firmast tellides.“

Kuigi CounterPhase ei ole veel müünud ühtegi toodet, on meeskond positiivselt meelestatud. „Ventilatsioonisüsteemi projekteerijad on öelnud, et Eestis on meie toote nišš imepisike. Plaanime liikuda Soome või Austria turule ja viimase kaudu proovida jõuda ka Saksamaale.“

Edasipüüdliku noore mehena prognoosib Taniel, et esimesi CounterPhase’i seadmeid saab osta 2015. aasta teises pooles. Ta on õnnelik ja optimistlik, sest esialgu ülimalt uuenduslikuna tundunud idee on saamas reaalsuseks.

  • CounterPhase on üks kolmest projektist, kes sai Vega Fondi toetuse osaliseks. Vega Fond loodi 2014. aasta jaanuaris SEB ja Tartu Ülikooli koostöös. Fondi eesmärk on toetada Eesti tudengeid ja teadlasi, et tuua igapäevasesse kasutusse nutikaid ning teadmismahukaid lahendusi.
  • Vega fondi uue tiimi liikmeks saavad tudengid kandideerida kuni 17. oktoobrini, kus on võimalus anda 2015. aasta juulist septembrini oma panus teadmismahuka idee turule toomisse. Kõik arengut näitavad tiimid saavad igas kuus 4000 eurose stipendiumi.
    Esitage taotlus http://vega.ut.ee/#application

 


Kadri Eisenschmidt
vabakutseline ajakirjanik

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles