Kartus ettevõtluses ebaõnnestuda ning valmidus ettevõtlusega erinevas vanuses alustada on muutumas. Ettevõtlusega alustajate profiil on muutumas laiemaks ja alustajate teadmistepagas küpsemaks. Vähetähtis pole fakt, et iga kolmanda uue ettevõtte Eestis asutab täna naine, mis on väga positiivne trend. Aktiivseimas ettevõtlusega alustamise vanuserühmas 26-35 on oma äri alustamisel ja sellesse kapitali paigutamisel aga ka mitmeid “konkurente”, nagu näiteks uue kodu soetamine või lapse sünd. Seega on ühiskonna tunnustus ja tugi ettevõtlikkusele äärmiselt oluline,“ kommenteeris viimast uuringut alustavatest ettevõtetest SEB Balti äriinnovatsiooni juht Mart Maasik.
Uue suunana toob SEB välja spetsialistide liikumise ettevõtlussesse ja see seab uusi väljakutseid nende senistele tööandjatele, kuna parimate kogemustega spetsialistide defitsiidi tõttu on sageli lahenduseks palgatöötaja asendumine teenusepakkuja rolliga. Nii muutuvad töövõtja suhted paindlikumaks, inimeste oskused laiemalt rakendatavaks ja tegevus efektiivsemaks.
Maasik lisas veel, et suurem osa tänastest uutest ettevõtetest sünnib pigem isiklikule töökogemusele tuginedes. Seda eelkõige teenuste valdkondades, mis võimaldavad seni omandatud teadmiste või kogemuste ülekandmist. Läti ja Leeduga võrreldes sünnib Eestis aastas vastavalt 4000 ning 7000 ettevõtet enam. Ettevõtte alustamise tehniline lihtsus ja riiklikud meetmed on kindlasti kaasa aidanud, kuid need ei ole esmatähtsad osad ettevõtlusaktiivsust soosivas keskkonnas.
Evelin Allas
SEB kommunikatsioonijuht