Personalijuht Merle Liisu Lindma ja personalinõunik Merle Raamat tunnistavad, et kuigi palk on töökoha valikul oluline, muutuvad üha määravamaks ka mittemateriaalsed lisaväärtused. Seetõttu pöörab maailmatasemel olev ettevõte palju tähelepanu töötajate hoidmisele ja motiveerimisele, sest muudmoodi on raske rahvusvahelisel tööturul palgalisi saada ja neid hoida.
Paindlik tööaeg ja kolm haiguspäeva
„Kõige suuremaks mittemateriaalseks võimaluseks on paindlik tööaeg. Keegi ei nõua täpsetel kellaaegadel kontoris olemist ja kui parasjagu midagi teha ei ole, siis arvuti taga istuma ei pea. Oluline on, et töö oleks tehtud ja projektid laabuksid,“ tutvustab Lindma. Kuna paljudel on rahvusvahelised meeskonnad ja ettevõte toetab inimese loomulikku elurütmi, on ka kontorihoone ööpäevaringselt lahti. „Ikka selleks, et kõik saaksid endale mugaval ajal tööd teha.“
Meil on ka kodust töötamine vastuvõetav ja nii ei hakka inimesed haiglasena kontorisse tulema. „Lisaks sellele pakume kalendriaastas kolme tasustatud haiguspäeva. Meil on avatud kontor ja haiglasena tööle tulles on oht nakatada väga paljusid,“ lisab personalinõunik Merle Raamat, kelle sõnul on firmale kaudselt kasulikum maksta kinni kolm haigusepäeva kui kaotada haiguse tõttu mitmeks päevaks palju töötajaid.
Pauside ja spordi väärtustamine
Selleks, et inimesed teeksid pause ning värskendaksid keha ja meelt, on uuenduslikus ja põneva ülesehitusega Skype’i kontoris palju diivaneid, tugitoole, piljardilaud, lauajalgpall ja muid lõõgastumisviise. „Keegi ei vaata imelikult, kui keset päeva 15 minutit diivanil pikutada või kui tuleb tahtmine pooletunnine piljardimäng teha,“ ütlevad Merled. Skype toetab ka kontorivälist liikumist ja kompenseerib töötajatele igakuist sporditegemist.
Tasuta söök
Väljas söömine on ajakulukas ja seetõttu pakub Skype oma Mustamäe kontori esimesel korrusel kõikidele töötajatele piiramatult hommiku- ja lõunasööki. Õhtusöögiks peab „leppima“ võileivaga. „Mustamäel läheb 400 inimese toitlustamine keeruliseks ja nii oli meil lihtsam ise töötajatele süüa pakkuda. See hoiab kokku aega ja soodustab omavahelist suhtlust,“ ütleb Raamat.
Vabatahtliku töö olulisus
Neid, kellel ei lähe elus nii hästi, tuleb aidata. Skype on võtnud selge suunitluse pakkuda vabatahtliku tööga nõrgematele abi.
Igal töötajal on võimalus võtta kalendriaastas kolm päeva, et sel ajal vabatahtlikku tööd teha,“
tutvustab Raamat usaldusel põhinevat kokkulepet. Tema on näiteks Mia jõulumaa personalijuht. „Loomulikult võtab see aega rohkem kui kolm päeva aastas, kuid mulle meeldib teisi aidata.“
Palgata puhkuse võimalus
Skype’i jaoks on esmatähtis, et töötaja silmad säraksid. „Kui inimene on meil töötanud kaks aastat ja tulemused on head, siis on tal võimalus minna kuni üheks aastaks palgata puhkusele,“ räägib Lindma. Sel ajal tasub ettevõte sotsiaalmaksu ja ka haigekassa on kaetud, mistõttu sellekohased mured töötajal puuduvad. Palgata puhkust kasutavad paljud töötajad ära reisimiseks, kodusteks asjadeks, vabatahtlikuks tööks ja silmasära üles leidmiseks.
Lapsed ja loomad kontoris
Kuigi paljud isad on üha rohkem hakanud võtma isapuhkust, tuuakse lapsed aina tihemini ka kontoriruumidesse. „Tore on see, et isad on muutunud selles palju aktiivsemaks ja vähemalt meie kontoris ei seostata lapsi automaatselt ainult naistega,“ rõõmustavad Lindma ja Raamat. Väikestele sõpradele on IT-osakonnas mõned lastearvutid, samuti on paljud seinad tahvelvärviga kaetud, tänu millele saab seintele joonistada. „Kui lärm liiga suureks läheb, siis loomulikult palume neil vaiksemalt olla, kuid üldiselt võetakse nii lapsi kui ka loomi kontoris hästi vastu.“ Teadmine, et töötaja saab vajaduse korral võsukese kontorisse kaasa võtta, vähendab stressi.
Ühisüritused ja koolitused
Meil on jõulupidu ja suvepäevad, samuti grupeeringud sportimiseks ja vaba aja veetmiseks. Isegi Skype’i bänd on meil kokku pandud,“
toob personalijuht näite suhtlemisaktiivsusest.
Kuna töö ja pidu käivad käsikäes, siis lisaks ühisüritustele on oluline end ka pidevalt arendada. Selleks on loodud veebipõhised kohustuslikud koolitused, mida iga töötaja peab läbima, et oma väärtust tööturul tõsta. „Koolitusi on väga mitmekülgseid, näiteks psühholoogia, turundus, juhtimine või ajakasutus, aga ka palju arendajatele mõeldud tehnilisi koolitusi,“ loetleb Raamat.
Nii Lindma kui ka Raamat rõhutavad, et Skype’is on töö ja lõbu tasakaalus. Töötajatel on palju vabadust, kuid kõik põhineb usaldusel ja kohusetundel.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik