Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Eaka vanema hooldekodu arved panevad pere eelarve suure pinge alla

$
0
0

„Otsus panna ema hooldekodusse oli üks raskemaid, mida olen elus pidanud tegema,“

sõnab Tallinnas elav õpetaja Margit (48). „Oleme emaga olnud väga lähedased ning sellepärast oli otsus emotsionaalselt meile mõlemale keeruline. Rääkimata rahalisest poolest – ema pension ei kata hooldekodu maksu.“

Margiti 78-aastase ema tervis halvenes tunduvalt pärast insulti nii, et ta jäi voodisse. Seni oli ta elanud üksi ja saanud kenasti hakkama, kuid enam polnud see mõeldav. „Võtsin ema enda juurde elama. Olin kindel, et küll ma kuidagi tema hooldamisega hakkama saan. Samuti lootsin sisimas, et ehk läheb tema tervis ikkagi paremaks ja ta muutub iseseisvamaks. Ma polnud valmis mõtteks, et ema peab minema elama hooldekodusse,“ räägib Margit. „Sättisin oma tööasjad enamasti nii, et sain töötada kodukontorist. Seega oli emal silm enamasti peal ning asi näis töötavat.“

Paraku läks Margiti ema tervis üsna kiiresti aina halvemaks, mis tähendas, et tema hooldamine muutus päev-päevalt raskemaks. Õbluke Margit ei jõudnud lihtsalt ema tõsta ning juhtus ka seda, et ema kukkus ning mõlemad naised pidid ootama, kuni Margiti abikaasa neile appi jõuab. Rääkimata emotsionaalsest pingest, sest voodihaige ema tõttu oli Margit kui kodu külge aheldatud. Mitu kuud otsis Margit emale koduhooldajat, kuid ei leidnud kedagi. „Jäi kõige viimane variant – otsida emale hooldekodu koht. Tundsin meeletuid süümepiinu, et nõnda teen, kuid see oli tõesti kahest halvast variandist parema valimine.“

Lugege lisaks: „Kuidas õigesti vananeda?

Kui palju maksab hooldekodu teenus?

Eesti erinevaid paigus asub 56 hooldekodu. Kuutasud on üsna erinevad. Need sõltuvad sellest, kui palju abi eakas vajab ning millist teenust ta soovib. Näiteks inimene, kes tuleb ise toime, maksab vähem kui on tasu lamava eaka eest hoolitsemisel. Samuti on hinnavahe selles, kas inimene soovib elada toas üksi või kahekesi. Hinnad algavad 500st eurost ning ulatuvad 1700 euroni kuus. Hinnale lisanduvad ravimid ning paljudes kohtades ka inkotooted. Samuti eritasu koha säilitamise eest juhul, kui eakas on vahepeal sunnitud viibima haiglas.

Enamikes hooldekodudes on ootejärjekorrad, mis võivad olla ka mitukümmend inimest pikad. Portaali www.1paigake.ee andmeil leiduks kohe koht vaid kolmes hooldekodus.

Lugege lisaks: „3 kulukat viga, mida inimesed pensionit kogudes teevad

Hooldekodu kuutasude katmiseks on mitu võimalust

Selleks kulub hooldekodusse paigutatava inimese pension. Kui pensionist ei jätku, tasuvad ülejäänud seadusejärgsed ülalpidajad ehk perekond. On võimalik ka, et eakas katab kõik kulud ise – näiteks on ta müünud oma kinnisvara ning saab selle arvelt lubada endale elu hooldekodus. Kui aga eakal perekonda pole, katab kulud omavalitsus.

Lugege lisaks: „Mida teha vahetult enne pensionile jäämist?

Margit räägib, et kõigepealt üritasid nad emale leida võimalikult Tallinna lähedast hooldekodu, kuid igal pool olid pikad järjekorrad või siis oli teenuse hind selline, mida õpetajate perekond poleks suutnud tasuda. „Leidsime ühe Kesk-Eesti hooldekodu, mis hinnalt jäi keskmisesse hinnaklassi. Ema pensionist selle kuumaksu tasumiseks ei jätku ja mina maksan umbes teist samapalju juurde. Kuna meil on samal ajal ka oma lapsi vaja koolitada, on perekonna eelarve praegu väga pingeline. Õnneks sai kodulaen just läbi,“ räägib Margit. Nii tema kui ta abikaasa, kes töötab samuti õpetajana, on võtnud lisatööd, et kulutusi katta.

Lugege lisaks: „Kui palju raha on pensionile jäämiseks vaja?

Aga mul ei jää raha säästmiseks üle!

Selleks, et ise tulevikus majanduslikku täbarasse olukorda ei jääks, tasub aegsasti oma tulevikuplaanidele mõelda ning kalkuleerida, kuidas endale piisav rahapuhver tagada. Raha kogumiseks ja kasvatamiseks on mitmeid võimalusi. Üheks heaks võimaluseks on oma raha investeerida III samba pensionilahendusse . Veel üks kaval nipp, mis aitab kogumisrutiini kiirelt sisse elada on püsimakse tegemine igal palgapäeval. Esimestel kuudel võib olla keeruline väiksema summaga igapäevaselt hakkama saada, kuid ajapikku harjute ja ei pane tähelegi.

Sageli küsitakse, kuhu on mõistlik  igakuiselt investeerida ja mis summas. Ega siin universaalset soovitust polegi, sest sobiv investeerimislahendus ja igakuine investeeritav summa sõltub Teiega seotud asjaoludest nagu näiteks Teie investeerimiseesmärgid ja  riskitaluvus. Teile sobiva lahenduse saame leida, kui tulete SEB-sse nõustamisele.  Kasutage kogumiskalkulaatorit ning arvutage välja, kui palju erinevalt säästes raha koguneb. Hea põhimõte on investeerida tulevikku nii palju kui praegu vähegi võimalik.

Soovite pikaajalist kogumist spetsialistiga arutada?

Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena sõlmida leping. SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles