14. märts on emakeelepäev, mil pööratakse suuremat tähelepanu väljenduse mõtteselgusele, korrektsele keelekasutusele ja eestikeelsetele uudissõnadele. Uurin SEB Elu- ja Pensionikindlustuse äriarendusjuhilt Raili Reialilt, kes koos juristidega kindlustusdokumente sõnastab, millised keelelised suundumused elukindlustuse valdkonnas viimasel ajal valitsevad.
Finantstarkus tuleb samm-sammult
Reial ütleb, et samal ajal, kui eesti keel täieneb pidevalt uudissõnadega, on kindlustussõnastik oma põhiterminoloogiaga jäänud üsna traditsiooniliseks.
„Viimase aasta jooksul pole kindlustussõnavara kuigi palju muutunud. Küll aga on kindlustus muutunud aasta-aastalt populaarsemaks, mis tähendab, et üha suuremal hulgal ühiskonnaliikmetest tuleb kindlustusega ja raha kogumisega seotud sõnavara omandada. See ei tähenda seda, et inimesed peaksid võtma sõnastiku ja pähe õppima uusi sõnu. Finantstarkus tuleb samm-sammult erinevate tegevuste kaudu, kuhu on kaasatud erinevad osapooled. Näiteks korraldatakse üsna palju just täiskasvanutele mõeldud seminare, kus oma teadlikkust on võimalik tõsta. Ka nooremale põlvkonnale jagatakse koolis rahatarkust ja suunatakse, millele tasub tähelepanu pöörata.“
Lugege lisaks: Kaspar Papli: vanemate poolt kogutud raha pani aluse tõsisele investeerimishuvile
Reiali sõnul võttis SEB elukindlustus juba mõni aasta tagasi fookusesse põhimõtte, et tekstid, mis kliendini jõuavad, ei oleks kirjutatud juristidele, vaid oleksid mõistetavad ja selged kõikidele ühiskonnaliikmetele. Kuna kindlustustegevus on tihedalt seotud ka seadusandlusega, mis on nõudliku sõnavaraga, siis mõnikord on olnud üsna keeruline või lausa võimatu muuta teksti kliendisõbralikumaks. Kindlustusdokumentide „selge sõnumi“ projekt ei ole kindlasti ühekordne algatus, vaid pidev protsess.
„On väga oluline, et klient kindlustusdokumente loeks, sest seal on kirjas kliendi õigused ja neid on kasulik teada. Ei tasu karta ega eeldada, et dokumendid on keerulised või et olulisi punkte ei leia lehekülgedelt üles. Kui leping sõlmitakse koos spetsialistiga, siis saab tema suunata tähelepanu tingimuste olulistele punktidele. Kui leping sõlmitakse e-kanali kaudu, siis tuleks võtta ise see aeg ning iseseisvalt dokumente lugeda,“ ütles Reial
10 olulist elukindlustus- ja pensionimõistet, mida võiks teada
Kindlustustekste lugedes võib kohata näiteks sõna „kindlustuspreemia“, millest esmalt võib aru saada nii, et klient saab kindlustuselt preemiat. Tegelikult tähendab see hoopis kindlustusmakset, mida klient kindlustusele maksab. Tänaseks on paljud kindlustusseltsid termini „preemia“ asendanud „kindlustusmaksega“, et vältida valesti mõistmist.
1) Omavastutus – väärtus (nt rahaline summa, protsent kahjust, päevade arv vms), mis jääb kahju toimudes Sinu enda kanda. Nt. õnnetusjuhtumi kindlustuse puhul aeg peale kindlustusjuhtumit, mille eest ei maksta hüvitist.
2)Soodustatud isik – isik, kellel on kindlustusjuhtumi toimumise korral õigus saada hüvitist.
3) Päevaraha – kokkulepitud rahasumma, mille kindlustus maksab iga töövõimetuslehel oldud päeva eest, mil paranetakse õnnetusest.
4) Lisakindlustus – kindlustuslahendused, mida on võimalik osta põhikindlustuslepingule lisaks.
5) Tootlus – (ingl.k ROI return on investment) ehk investeeringust saadav kasu. Mida suurem on tootlus, seda edukam on investeering. Fondide avaldatud tootlustest on juba maha arvestatud fondi tegevuskulusid, näiteks valitsemistasu.
6) Annuiteet – kindla perioodi järgi toimuvad võrdse suurusega või suurenevad eluaegsed maksed. Nt. 100eurone pensioni väljamakse III sambast toimub iga kuu kuni väljamakse saaja surmani.
7) Prospekt – fondide avalikuks pakkumiseks koostatud dokument, milles kajastatakse fondidega seotud teave.
8) Aktsia – väärtpaber, mis annab võimaluse ettevõttesse investeerida osaluse omandamise kaudu, saades osa ettevõtte väärtuse kasvust ja jaotatavast kasumist.
9) Võlakiri – väärtpaber, mida annavad välja kas riigid, kohalikud omavalitsused, ettevõtted ning investorile makstav intress (tulu) on ette kindlaks määratud.
10) Kindlustuspreemia – kindlustusmakse või – summa, mida kindlustusvõtja (klient) maksab kindlustuse eest.
*You're not alone, no one reads terms of service agreements
Jaanika Reinmann
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusjuht
Elukindlustust pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus. Soovitame enne lepingu sõlmimist hoolikalt tutvuda tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee ja vajadusel pidada nõu AS-i SEB Pank või AS-i SEB Elu- ja Pensionikindlustus töötajaga.