1. Baltimaade, Kesk-Euroopa ja Balkani aktsiaturu ülevaade
Alo Kullamaa, fondijuht
Kõrge riski-isu globaalselt koosmõjus erakordselt soodsa regionaalse makromajandusliku olukorraga toetasid tugevalt meie investeerimispiirkonna aktsiaturge sel kuul. Poola suurettevõtete indeks WIG20 rallis 9,3% kohalikus valuutas arvestatuna, ületades tublisti keskmise suurusega ja väiksemate ettevõtete indeksite tootlust aprillis.
Türgi laiapõhjaline aktsiaindeks tõusis 6,4%, sest turuosalised loodavad, et president Erdogan pehmendab oma retoorikat poliitiliste vastaste suhtes, keskendub rohkem majandusele ja lähikuudel lõpetab riigis eelmise aasta suvest kehtiva erakorralise olukorra.
Ungari, Tšehhi ja Rumeenia tegid natuke tagasihoidlikuma liikumise, tõustes vastavalt 4,2%, 2,7% ja 2%. Väiksemate turgude seas langes Horvaatia lisaks eelmise kuu suurele kukkumisele veel 4,4% riigi suurima konglomeraadi Agrokoriga seotud probleemide tõttu. Kommunaalettevõtete sektor oli ainus, mis lõpetas miinuses, samas kui energiasektor oli 12,5%-ga parima tootlusega ning finantsid ja materjalid tegid ka korraliku esituse.
Regionaalsete valuutade seas jäid zlott ja liir peaaegu muutumatuks euro suhtes, kuid forint nõrgenes 1,3% ja Tšehhi kroon tugevnes 0,7% pärast keskpanga nõrgendamispoliitika lõppu.
SEB Lux Eastern European ex-Russia Fund
Aprill oli hea kuu absoluutse tootluse poolest, kuid võrdlusindeksile jäi fond 0,78% alla. Allajäämine tulenes peamiselt aktsiavalikust materjalide, energia ja kommunaalettevõtete sektorites.
Üksikutest aktsiatest lisas kõige rohkem suhtelist tootlust Poola kingatootja CCC (milles meil oli alakaal) ning vähendas Poola kindlustusgrupp PZU (samuti alakaal).
Tegime portfellis mõned muudatused. Finantssektoris lisasime Ungari juhtivat panka OTP ja vähendasime Poola suurimat panka PKO. Tarbekaupade sektoris vähendasime Poola väikseimat jaekaubandusketti Dino pärast väga edukat IPO-t Varssavi börsil ja lisasime Poola ühte suuremat kaubandusgruppi Eurocash, kasutades aktsia hinnanõrkust. Energiasektoris vähendasime Poola kütusetootjat PKN Orlen, kasutades hinnatugevust. Telekomisektoris ostsime Poola telekomi Orange ning kommunaalsektoris vähendasime Poola elektritootjat Tauron ja ostsime Energat.
Fondi investeerimisstrateegias on fookus endiselt aktiivsel aktsiatevalimisel ja suhtelise väärtuse leidmisel peamiselt sektorite seest. Portfelli jaotus riikide ja sektorite järgi on teisejärguline ning peamiselt aktsiavaliku tulemus.
SEB Eastern Europe Small Cap Fund
Marko Daljajev, fondijuht
Piirkonna võrdlusindeks näitas aprillis positiivseid tulemusi, kui piirkonnaülene USA dollaril põhinev MSCI EM Eastern Europe indeks (MXMU) kasvas USA dollarites 4,1% (eurodes 2,1%), samas kui ka väiksemad aktsiad jätkasid tugeval alusel: MSCI EM Europe Small Cap MXMUSC kasvas USA dollarites 4,7% (eurodes 2,7%).
Piirkonna peamine mahajääja oli Venemaa, kui Brenti toornafta hind kukkus perioodi jooksul 2%. Peamine ehk RTS indeks kasvas USA dollarites 0,1%, kuid langes eurodes 1,8%. RTS2 kasvas USA dollarites 1,6%, kuid langes eurodes 0,3%.
Türgi turg kasvas liirides 6,4% ja eurodes 6,6%, kui hiljutine referendum ning sellest tulenev Erdogani presidendivõimu kinnistamine suurendasid investorite ootusi stabiilsusele ja keskendumisele majanduslikele teemadele, mis toetavad sissetulekuid.
Poola jätkas tugeval alusel, kui WIG indeks kasvas Poola zlottides 6,4% ja eurodes 6,5%. Poola ESI tõusis aprillis 1,1% võrra 103,8-ni, mis on kaheksa aasta kõrgeim tulemus ning mille taga on arengud nii jaekaubanduses (+2,2%) kui ka tööstustoodangus (+1,0%).
Fondi NAV kasvas 1,6%, sest paljud meie positsioonidest teenisid head tulu. Peamise positiivse panuse andsid Gruusia pank TBC ja Poolas tegutsev võlgade sissenõudja Kruk. Negatiivse poole pealt vähendasid tootlust eelkõige Venemaa kommunaalettevõte Unipro ja elamuarendaja LSR.
Jätkame aktsiate valimisega. Jaotus sektorite ja riikide järgi on meie protsessis teisejärguline ning on pigem aktsiate valimise tulemus.
2. Venemaa aktsiaturu ülevaade
Pavel Lupandin, fondijuht
Kuigi arenevatel turgudel jätkus tõusutrend ka aprillis, langes Venemaa MSCI aprillis 0,3% ja võrreldes aasta algusega 4,9%. Brenti toornafta hind langes 1,8 USA dollari võrra 50,9 USA dollarini barreli kohta. Vene keskpank kärpis intressimäärasid 50 baaspunkti võrra, mis oli oodatust 25 baaspunkti rohkem, ja rubla nõrgenes aprillis võrreldes USA dollariga 1,2%, kukkudes 56,9-le. Sellegipoolest on rubla võrreldes aasta algusega 8,1% võrra plussis. Venemaa jaemüük langes märtsis 0,4%, mis oli vähem kui prognoositud 1,6% langus. Tarbijahinnaindeks kukkus 4,3%-le, mis on 57 kuu madalaim.
Tulude hooaeg jätkus aprillis, kui Gazprom üllatas positiivselt ja teatas prognoositust 15% võrra parematest tulemustest. Samal ajal survestas rahandusministeerium riigile kuuluvaid ettevõtteid tegema suuremaid väljamakseid. Tulemuse põhiosa tõid internetiettevõtted, mis teavitasid headest tulemustest. Negatiivse külje pealt valmistasid keskpäraste tulemustega pettumust sellised jaemüüjad nagu Magnit, Lenta ja Dixy.
SEB Russia Fund
SEB Russia Fund teenis 2017. aasta aprillis 0,85% indeksist rohkem, kuid absoluutarvudes kaotas eurodes 1,3%. Fond ületas indeksit 5,4%, võrreldes aasta algusega, kuid absoluutarvudes kaotas 1,1%. Tootlust suurendas peamiselt meie aktiivne panus TBC panka, otsingumootorisse Yandex ja transpordiettevõttesse Globaltrans. Samuti parandas tootlust fondi osaluse vähendamine jaemüüjas Magnit.
Negatiivse poole pealt vähendasid tootlust Transnefti eelisaktsiad. Aktsiad on endiselt väga volatiilsed oma läbipaistmatu iseloomu, madala likviidsuse ja suure osakaalu tõttu indeksis. Muud negatiivsed mõjutajad olid ebaolulised.
Tegime portfellis mitu muudatust: peamiselt vähendasime positsiooni Alrosas (hea tootlus), NLMK-s (teraseturu väljavaated on nõrgemad), Dixys (tegevustulemuse parandamine on edasi lükkunud) ja Mvideos (väljaostu pakkumine on välja kuulutatud, vähendasime oma osalust madala likviidsuse, pakkumise pika tähtaja ja valuutakursiriskide tõttu). Suurendasime positsiooni jaemüüjas X5. Meie portfell on hästi tasakaalus ja X5 on meie peamine aktiivne panus. Sberbank (makropositsioon) ja Gazprom (väärtuse hindamine, dividendipotentsiaal) on meie kõige olulisemad panused.
Keskendume endiselt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele peamiselt sektorite seest. Jaotus sektorite ja riikide järgi on meie protsessis teisejärguline ning on pigem aktsiate valimise tulemus.
Indeksite eri perioodide info asub siin. Eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega hõlma viidet järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide saavutamise kohta. Tootlus võib valuutakursi kõikumise tõttu suureneda või väheneda. Fondide võrdlusindeksite puhul on tegemist fondi tootluse võrdlemise alusega.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest.
Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel www.seb.ee/fondid.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel www.seb.ee/investorkaitse.