Tegelikult võiks lapsel pangakaart olla juba varem, esimesse klassi astumisel, sest see on mugavaim ja turvalisim viis talle taskuraha anda. Millele aga seejuures tähelepanu pöörata?
Vaadake lisaks: Milline on parim pangakaart lapsele?
Rahaasjad on isiklik teema
Enne kui te lapsega taskuraha andmise süsteemi kokku lepite ja pangakaardi vormistate, tuleb talle selgitada, et rahakoti sisu ja pangakonto jääk on tema isiklik asi; rahaga ei uhkeldata ning samuti ei tohi teistele avaldada, palju tal parasjagu raha on. Lapsi aitab raha kasutamisega tuttavaks saada, kui tutvustate palju üks või teine asi maksis või kuidas teie vanemana ostuotsuseid teete ja oste planeerite. Kuid kõige olulisem on selgitada, et rahaga seotud infot räägitakse ainult pereringis ning ei jagata teistega.
PIN-kood jäägu saladuseks
Rääkige lapsele, et PIN-kood on nagu rahakassa salalukk, mida ei saa ilma erilise võtmeta avada: kuna võõrastel ei ole seda salalukku, siis nad ei saa sealt raha kätte. PIN-kood peab olema kindlasti pähe õpitud, mitte kuhugi üles kirjutatud. Paluge lapsel poes makstes või sularahaautomaati kasutades varjata PIN-koodi sisestamist käega, et teised ei näeks sisestatavat koodi.
Lugege lisaks: 4 põhjust, miks lapsed võiksid igapäevastes rahaasjades eelistada pangakaarti
Limiit
Üks põhjus, miks pangakaart on sularahaga võrreldes otstarbekam valik, on limiit. Selgitage lapsele, et sellest suuremas summas ei saa raha korraga välja võtta ja poes asju osta. Lisaks on see turvalisem: kui kaart peakski sattuma võõra kätte koos PIN-koodidega, ei saa varas kogu raha korraga arvelt välja võtta. Samas saavad lapsevanemad internetipangas lapse rahaasjadel silma peal hoida ning vajadusel päeva- või kuulimiiti muuta. Muudatused jõustuvad kohe ning on tasuta. Rääkige lapsele, et tema raha kaitsmise huvides on hea hoida pangakaardi limiit võimalikult madal.
Summa tuleb alati üle kontrollida
Paluge lapsel olla tähelepanelik, kui ta tehingut PIN-koodiga kinnitab: las ta kontrollib alati enne summa õigsust. Rõhutage, et kaardimakse tuleb alati teha kaardi valdaja juuresolekul ning teenindaja ei tohi minna kaardiga tagaruumi!
Mida teha, kui pangakaart ära kaob?
Öelge lapsele, et ta annaks sellest kohe emale-isale teada. Lapsevanem helistab ise panka, paneb kaardi lukku ja tellib uue pangakaardi. Kui lapsel on olemas internetipank ning rahakotis oli selle tunnus või koodikaart, tuleb blokeerida ka internetipanga kasutamine. Rahustage last, et pangakaardi kadumine ei ole midagi hullu, sest tema raha jääb ju kontole alles.
Varguse korral tuleb säilitada rahu
Kõige olulisem on see, et laps teaks: tema turvalisus on palju tähtsam kui varastatud rahakott või raha. Kindlasti ei tohi ise minna varastatud asju tagasi nõudma, vaid sellest tuleb esmalt informeerida vanemaid. Kui lapse turvalisus on tagatud, siis uurige temalt pealtnägijate kohta, küsige nende kontaktandmeid ning teatage politseisse. Korrake üle, et kahtlaste inimeste ja kampade juuresolekul ei ole hea sularahaautomaadist raha välja võtta ning pigem tuleks hoida rahakotti ja ka mobiiltelefoni lukuga taskus või kotis.
Kas lapsele on vaja internetis maksmise võimalust?
Lapsevanemana saate määrata oma lapse pangakaardile vajalikud funktsioonid, nt sularaha väljavõtmine, kaardiga maksmine poes ja kohvikus ning konto väljavõtte ja jäägi vaatamine. Mõelge hästi järele, kas teie lapsel peaks olema ka internetis maksmise võimalus? Mida laiemad on võimalused, seda suuremad on paraku ka ohud, sest siis on kaardiandmed laiemalt liikvel. Isegi teadlikumad täiskasvanud panevad selleks ajaks, kui nad internetiostude või välismaal kaardi kasutamise funktsiooni ei vaja, need võimalused internetipangas kinni.
Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik