Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Mis on vastutustundlik investeerimine?

$
0
0
Tags: 
investeerimine

Vastutustundliku investeerimise põhimõtted on kõige olulisemad USA, Jaapani, Lääne-Euroopa ning Põhjamaade investoritele, kuid üha enam teistegi riikide investoreid kaalub vastutustundlikku investeerimist.

Mis on vastutustundlik investeerimine?

Vastutustundliku investeerimisstrateegia puhul võetakse lisaks finantsaspektidele investeerimisotsuste langetamisel arvesse ka keskkonna-, sotsiaalseid ja juhtimistegureid (KSJ-tegurid).

Siiski tuleb tõdeda, et vastutustundlikule investeerimisele puudub ühene lähenemisviis, samuti ei ole selle kirjeldamiseks olemas üht kindlat terminit. Olenevalt rõhuasetusest kasutavad investorid muu hulgas selliseid mõisteid nagu „eetiline investeerimine“, „jätkusuutlik investeerimine,“ „mõjuinvesteerimine“, „roheline investeerimine“, „vastutustundlik investeerimine“, „sotsiaalselt vastutustundlik investeerimine“ ja „väärtuspõhine investeerimine“.

Lugege lisaks: 3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda

Mis on keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimistegurid (KSJ-tegurid)?

KSJ-tegurid on ettevõtte tegevusele seatud standardite kogu, mida sotsiaalselt teadlikud investorid investeeringute sõelumisel kasutavad. Keskkonnategur näitab, kuidas suhtub ettevõte looduskeskkonda. Sotsiaaltegur näitab, kuidas ettevõte haldab suhteid oma töötajate, tarnijate, klientide ja kogukondadega, kus tegutseb. Juhtimistegur aga hõlmab ettevõtte juhtkonna, juhtide tasustamise, auditite ja sisekontrolli ning aktsionäride õigusi.

Näited KSJ-teguritest on arvukad ning muutuvad pidevalt. Kõige sagedamini mainitud tegurid on toodud järgnevas tabelis.

Keskkond (K) Sotsiaalvaldkond (S) Juhtimine (J)
  • kliimamuutused
  • kasvuhoonegaaside heitkogused
  • ressursside, kaasa arvatud vee ammendamine
  • jäätmed ja saaste
  • metsade hävitamine
  • töötingimused, muu hulgas orjapidamine ja lapstööjõu kasutamine
  • kohalikud kogukonnad, kaasa arvatud põliselanike kogukonnad
  • konfliktid
  • tervisekaitse ja ohutus
  • tööandja ja töötaja suhted, mitmekesisus
  • juhtivtöötajate tasustamine
  • altkäemaksud ja korruptsioon
  • poliitiline lobitöö ja annetused
  • juhatuse mitmekesisus ja struktuur
  • maksustrateegia

Vastutustundlike investeeringute põhimõtted

2005. aasta alguses tegi ÜRO peasekretär Kofi Annan maailma suurimatele institutsionaalsetele investoritele üleskutse liituda võrgustikuga, mille eesmärk on töötada välja vastutustundliku investeerimise põhimõtted (PRI - Principles for Responsible Investment). Põhimõtteid asuti rakendama 2006. aasta aprillis New Yorgi börsil. Sellest ajast on allakirjutanute arv kasvanud sajalt enam kui 1500-le rohkem kui viiekümnest riigist, esindades 55 triljoni euro suurust vara.

Praeguseks on PRI-võrgustikust saanud maailmas vastutustundliku investeerimise põhitoetaja, kes mõista KSJ-tegurite rakendamisvõimalusi investeerimisvallas ja toetada nimetatud tegurite integreerimist investeerimisotsustesse. PRI tegutseb oma liikmete, nende tegutsemiskohaks oleva finantsturu ja -majanduse ning kokkuvõttes kogu keskkonna ja ühiskonna pikaajalisi huve silmas pidades.

PRI on:

  • täiesti sõltumatu;
  • õhutab investoreid investeerima vastutustundlikult;
  • ei taotle oma tegevuses kasumit;
  • teeb koostööd kogu maailma poliitikakujundajatega, kuid ei ole seotud ühegi valitsusega;
  • teda toetab ÜRO, kuid ta ei ole organisatsiooni liige.

Sõnastatud on kuus vastutustundlike investeeringute põhimõtet, mis pakuvad hulgaliselt võimalusi KSJ-teemade kaasamiseks ettevõtte investeerimistavadesse.

PRI võrgustiku sõnastatud vastutustundlike investeeringute põhimõtted
  1. Kaasame KSJ-teemad investeeringute analüüsi ja investeerimisprotsessi.
  2. Oleme aktiivsed omanikud ning kaasame KSJ-küsimusi ka oma omandipoliitikasse ja tegevuskorda.
  3. Nõuame, et ettevõtted, millesse investeerime, avaldaksid nõuetekohaselt andmeid kõikide oma KSJ-teemasid puudutavate probleemide kohta.
  4. Propageerime nende põhimõtete tunnustamist ja rakendamist investeerimisvaldkonnas.
  5. Töötame üheskoos põhimõtete rakendamise tõhustamise nimel.
  6. Kanname kõik ette oma tegevustest ja edusammudest põhimõtete rakendamisel.

Vastutustundlikud investeeringud SEB-s

Vastutustundlikel investeeringutel on SEB investeeringute haldamisel oluline roll. SEB investeerib üha enam ettevõtetesse, mis tegelevad aktiivselt oma äri keskkonna-, sotsiaalsete ja juhtimisaspektidega, kuna SEB on seisukohal, et need on pikas perspektiivis edukamad, sest suudavad paremini riske maandada ja võimalusi ära kasutada.

Kõik SEB fondid jätavad investeerimisportfellist välja ettevõtted, mis on seotud vastuoluliste relvade toomise või turustamise ning tuumarelvaprogrammide väljatöötamise või tootmisega. Välistatakse ka alkoholi-, relva-, tubaka- ja/või pornotööstus, ettevõtted, mille peamine sissetulekuallikas on hasartmängud ning ettevõtted, mis on seotud küttesöe ekstraheerimise, st kaevandustegevusega, mille puhul moodustab süsi üle 20% ettevõtte kontserni käibest.

SEB kasutab fondihalduses üha enam positiivset valimit ning kaasab aktiivselt ettevõtteid, millel on head tulemused kolme konkreetse näitaja vähendamises: süsinikdioksiidi heitkogused, veetarbimine ja mürgised gaasid. Vastavad ettevõtted on meie portfellis kõige tugevamalt esindatud.

Aktsionärina on SEB võtnud eesmärgi õhutada ettevõtteid parandama oma tulemusi keskkonna- ja sotsiaalküsimustes ning äriühingu juhtimise vallas. See toimub peamiselt dialoogi kaudu, koostöös teiste investoritega ning iga-aastastel üldkoosolekutel hääletades. Kokku jälgib SEB üle 2500 ettevõttest koosnevat võrgustikku, et avastada olulisemaid võimalikke probleeme.

SEB allkirjastas ÜRO vastutustundlike investeeringute põhimõtted (PRI) 2008. aastal. Pühendumine PRI-le on aastate jooksul kasvanud. 2015. aasta lõpuks haldas SEB 100% oma fondivaradest PRI kohaselt. Väliste fondivalitsejate valimisel ja hindamisel soovib SEB, et nad oleksid PRI allkirjastanud. 2015. aastal oli 87% meie välistest fondihalduritest PRI-ga liitunud.

PRI kaudu teeb SEB koostööd kogu maailma investoritega ning tegeleb näiteks selliste teemadega nagu korruptsioon, kliimamuutustest teavitamine ja vastutustundlik ettevõtlus konfliktipiirkondades. Näiteks on SEB juba 2010. aastast alates PRI kaudu kuulunud rahvusvahelisse algatusse, mille eesmärk on võidelda korruptsiooniga, ning on püüdnud avaldada mõju ettevõtetele, mille korruptsioonivastase tegevuse osas puudub selgus.

 


Tanel Veisson
Arendusjuht

 

Allikad: SEB, ÜRO vastutustundlike investeeringute põhimõtted (PRI), Global Sustainable Investment Alliance, Forum for Sustainable and Responsible Investments, Investopedia.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles