1. Milline on valimistulemus?
Esialgsetel tulemustel läks enamus vajalikust 270 häältest 70-aastasele vabariiklaste partei presidendikandidaadile Donald Trumpile. Loo avaldamishetkel oli Trump garanteerinud 276 valijamehe hääle Hillary Clintoni 218 vastu.
2. Kes hakkab kontrollima kongressi?
Vabariiklased säilitasid enamuse nii esindajatekojas kui senatis. See tulemus oli oodatud, kuigi esines ka võimalus, et demokraadid saavad senati oma kontrolli alla. Kongressi uus koosseis koguneb 3. jaanuaril 2017.
3. Millised on järgmised poliitilised sammud?
Trump hakkab nüüd kokku panema oma tulevast administratsiooni. Valimiste ametliku tulemuse teeb valijatekogu teatavaks umbes kuu aja pärast ja formaalselt esitletakse tulemusi senatis 6. jaanuaril. Ametisse vannutatakse Trump 20. jaanuaril ja tema ametiaeg kestab 2021. aastani.
4. Milline on olnud finantsturgude esialgne reaktsioon?
Trumpi võit ei olnud finantsturgudel selgelt oodatud, kuigi selle tõenäolisust ei peetud ka nullilähedaseks. Nagu võis arvata, on turgude reaktsioon olnud väga negatiivne: USA dollar ja Mehhiko peeso on teiste valuutade suhtes odavnenud, suurenenud riskide tõttu on languses nii võlakirja- kui aktsiaturud.
5. Kas seekordsetel valimistel on Ameerika poliitilisele kultuurile jääv mõju?
Erakordselt räpane ja vastastikust vaenu õhutav valmiskampaania jääb Ühendriikide poliitilist maastiku kujundama ka edaspidi. Valimised jagasid kodanikud selgelt vastandlikesse leeridesse ja Trumpi võit ei too kindlasti lepitust. Seetõttu alustab Trump oma ametiaega väga suure usaldamatuse keskkonnas. Senine kampaania võib pöörduda ka tema vastu, sest Trumpi valijad ootavad talt nüüd kõlavate loosungite ellu viimist. Neid lubadusi täites võib Trump kodumaal küll suurt populaarsust võita, kuid ilmselt suhete arvelt teiste riikidega.
6. Milline on mõju vabariiklaste parteile?
Valimiste tulemus loob aluse lõhenenud vabariiklaste partei teatavaks leppimiseks, sest hoolimata Trumpi vastakaid arvamusi tekitavast isikust ja kampaaniast, on see kindlustanud neile koha Valges Majas. Trumpi võime taluda endasuunalist kriitikat on siiski piiratud, mis võib lühiajaliselt tekitada parteis pingeid. Asjaolu, et Trumpi kontrolli all on ka kongress, annab talle sellegipoolest äärmiselt tugeva sisepoliitilise positsiooni.
7. Milline saab olema mõju USA majandusele?
Kuigi Trumpi majanduspoliitilised seisukohad on seadnud esile majanduskasvu, rääkides vajadusest teha suuri maksukärpeid, vähendada bürokraatiat ja investeerida infrastruktuuri, ei ole need kooskõlas tegelike fiskaalpoliitiliste võimalustega. Lühiajalises plaanis võib majanduskasvu pidurdada suur ebakindlus tuleviku osas. Edaspidine sõltub Trumpi poliitilistest otsustest, eriti Ühendriikide kaubandussuhete osas.
8. Milline saab olema mõju maailmamajanduse kasvule?
Maailmamajanduse senine kasv on olnud suhteliselt keskpärane. Nüüd, kus Ühendriikide majanduse tuleviku osas valitseb suur ebakindlus ja suurenenud on oht kaubanduspiirangute kehtestamiseks, võib olla kasvuootuste allapoole korrigeerimine vajalik. Samas on oluline enne seda teada saada, kas ja millised muudatused USA kaubanduspoliitikat tegelikkuses ees ootavad.
9. Kuidas muutuvad Ühendriikide suhted Hiina ja Mehhikoga?
Et karmim lähenemine neile riikidele on olnud Trumpi kampaania üks alustaladest, siis võib oodata suhete pingestumist. Kaubanduspoliitika on ka valdkond, kus presidendil on väga suur sõnaõigus ja võimalus tegutsemiseks ilma kongressi heakskiiduta.
10. Kuidas muutuvad suhted Euroopa ja Venemaaga?
Kui presidendiks on Trump, muudab see globaalse julgeolekupoliitilise olukorra ebakindlaks ja raskesti hinnatavaks. Võimalik, et suhted Venemaaga paranevad, kuid see omakorda muudab keerulisemaks suhted ELiga. Samuti ohustab USA ja ELi suhteid konflikt Ukrainas, kuna Trumpi soov vähendada USA rolli NATOs võib põhjustada julgeolekupoliitilise vaakumi. ELis, kus juba tuleb tegeleda Brexitiga, muutub olukord veelgi ebakindlamaks. Trumpi valimiste võit võib anda hoogu ka Euroopa populistlikele parteidele ja poliitikutele, mis suurendab määramatust Prantsusmaa, Saksamaa, Hollandi (ja arvatavasti ka Itaalia) kohalike valimiste tulemustes 2017. aastal.
11. Kas tulemused võivad mõjutada Brenti toornafta hinda?
Ameerika nafta ja kivisöe tööstus on Trumpi edu korral suured võitjad. Nõrgemad regulatsioonid ja paremad tingimused nendes USA sektorites toovad kasu kohalikule naftatootmisele ja alandavad nafta hinda. See omakorda muudab OPECi naftakartellil raskemaks nafta hinda läbi tootmise vähendamise tõsta.
12. Milline on pika- ja lühiajaline mõju USA dollarile?
Trumpi võiduvõimaluste suurenemisel juba valimiste õhtul nõrgenes USA dollar järsult võrreldes teiste peamiste valuutadega. Dollari nõrgenemine on reaktsioon poliitilisele ebakindlusele, mida USA valimiste tulemused võivad endaga kaasa tuua. Kuigi dollari odavnemine jääb tõenäoliselt püsima nii kaua kuni poliitiline stabiilsus on saavutatud, siis meie hinnangul peaks Trumpi võidu korral dollar pikas perspektiivis taas tugevnema ja seda peamiselt väiksemate valuutade suhtes. Trumpi majanduspoliitika, oht globaalsele kaubandusele ja kasvav geopoliitiline ebakindlus peaksid looma keskkonna, mis on dollarile soodne võrreldes paljude valuutadega, sealhulgas euro ja Rootsi krooniga.
13. Kuidas käituvad aktsiaturud?
Vastavalt prognoosidele oli aktsiaturgude esmane reaktsioon negatiivne. Aasia aktsiaturud öisel kauplemisel langesid ning arvatavasti jätkavad langust ka peale seda kui täna avatakse Euroopa ja USA aktsiaturud. Meie hinnangul toob Trumpi võit kaasa negatiivsed mõjud aktsiaturgudele ka pikas perspektiivis, kuna kaasneb oht globaalsele kaubandusele, mis omakorda ähvardab ettevõtete kasumlikkust.
14. Kuidas reageerib tulemustele Föderaalreserv (FED)?
Kuna ebakindlus suurenes järsult, on olemas otsene oht, et FED ei tõsta baasintressimäära, millekohast otsust oli turg oodatud FEDi detsembri istungilt. Trump ja paljud vabariiklased kongressis on olnud väga kriitilised FEDi praeguse madala intressipoliitika ja selle esimehe Janet Yelleni osas. Kuigi Yelleni ametiaeg kestab kuni 2018. aasta veebruarini, on suur oht, et ta asendatakse enne ametiaja lõppu. Trump on ka suurema poliitilise kontrolli ja USA keskpanga väiksema iseseisvuse toetaja. Hetkel seisneb see rangemas rahapoliitikas. Teine tegur, mis mõjutab FEDi tuleviku poliitikat on see, kui suur osa Trumpi eelarvepoliitikast saab reaalsuseks. Tulevikku vaadates peaks ekspansiivsema fiskaalpoliitika tulemusena tekkima vajadus FEDi rahapoliitikat karmistada mõnevõrra kiiremini kui olime seda oodanud.
15. Milline on mõju pikaajaliste võlakirjade tulususele?
Esmane reaktsioon on järsult langev tulusus. Võlakirjade tulusus peaks pikas perspektiivis tõusma Trumpi võidu tõttu rohkem, kui me järgmise paari aasta jooksul olime prognoosinud. Rangem rahapoliitika, ekspansiivsem fiskaalpoliitika ja risk järsult kasvava USA föderaaleelarve puudujäägi osas on peamised põhjused võlakirjade kasvavale tootlusele pikemas perspektiivis.
16. Mida tähendab Trumpi võit Eesti jaoks?
Trumpi võit USA presidendivalimistel mõjutab ilmselt rohkem siinset poliitikat kui majanduselu. Trumpi vastakad seisukohad kaubandusküsimustes võivad potentsiaalselt pidurdada maailmakaubanduse kasvu, mis Eesti majanduse suure avatusse tõttu kaudselt ka meie ekspordiväljavaateid halvendavad. Eesti koguekspordist liigub USAsse veidi vähem kui 3%. Eelkõige võib USA presidendivalimiste tulemus negatiivselt mõjutada siinset majanduskindlust. Trumpi väljaütlemised NATO ja välispoliitika teemadel muudavad ta Eesti jaoks väga ebakindlaks partneriks. Lisaks on oodata tema fookust rohkem kodumaistel, kui välispoliitilistel teemadel, mis tähendab Eesti jaoks vajadust teha aktiivsemat koostööd teiste liitlastega.