Tihti lükkavadki inimesed oma äri alustamist edasi just seetõttu, et pole algkapitali või jääb puudu teadmistest ja oskustest ärimudeli koostamisel. Just seetõttu panustabki SEB väikese ja keskmise suurusega ettevõtete ja alustavate ettevõtete ärisse. SEB alustava ettevõtja lahendused on välja töötatud spetsiaalselt oma äri käivitamise hõlbustamiseks ning äriplaani väljatöötamise ja elluviimise toetamiseks.
Kolm LõunaEesti ettevõtlikku meest mõtlesid mõni aasta tagasi, et häid tooteid saab ju valmistada ka väikses maakohas. Nüüd on mõttest välja kasvanud ettevõte, mis toodab iglusaunasid pisikeses Eesti külas Leies.
Esimene iglusauna prototüüp valmis 2013. aastal. „Leies on minu suvekodu ja sauna idee autor Siim on mu naaber. Ta tahtis Leies midagi tootma hakata ja tal oli saunast prototüüp valmis. Ühel õhtul kutsus ta mind külla ja me arutasime, kuidas seda sauna saaks müüma hakata,“ meenutab iglusauna ettevõtte Creative Woodworks üks osanik Priit Kallas.
Kui idee oli välja mõeldud, võtsid mehed patendi, et sauna väliskuju oleks juriidiliselt kaitstud. „Äriga alustades oli meie tagasihoidlik mõte, et 50 sauna aastas oleks päris hästi. Aga juba aastatel 2014–2015 tegime kaheksakordse käibekasvu,“ räägib Kallas plaanidest ja tulemustest.
SEB kliendihalduri Kauri Kübara sõnul oli just tootedisain see, mis neile silma hakkas ja tähelepanu äratas. Laenu taotlemisel on äriplaani formaadist isegi olulisem oma idee läbimõeldud ja selge esitlemine ning kindlasti usk sellesse. „Iglusauna puhul oli tootedisain huvitav ja äriidee hea. Lisaks oli kokku pandud tugev meeskond, kuhu kuulusid kogemustega tootmisjuht ja turundusinimesed,” räägib Kauri Kübar põhjustest, miks otsustati ettevõtet finantseerida. Loomulikult olid määravaks asjaoluks ka läbimõeldud äriplaan ja finantsprognoosid.
Kolm mudelit
Iglusaun on nagu tavaline välisaun, kuid konkurentide pakutavast eristab teda kuju. Tänu sauna kumerale vormile tekib kõige parem leiliefekt. „Kuna nurki pole, ei teki ka seda tunnet, et leil lööb hooga selga. Leil läheb üles lae alla ja vajub sealt ühtlaselt ruumis laiali. See auru liikumise efekt on kõige paremini tajutav talvel,“ räägib Priit Kallas.
Alguses tuldi turule üheruumilise saunaga. „Kui inimesed hakkasid uurima, kus vihma korral riideid saab vahetada, siis tuli teha kahe ruumiga saun. Ning kui küsiti, miks saunas pesta ei saa, siis lõime ka sauna, kus on kolm ruumi,“ tutvustab Kallas tootearenduse protsessi.
Ta selgitab, et saunade nimetuses on ruumide arv kohe näha:
- ühesel saunal on üks ruum,
- kahesel on leili- ja eesruum ning
- kolmesel on kahe ruumi vahel ka pesuruum.
Saunade hinnad olenevad mudelist: ühene saun maksab 4500, kahene 6000 ja kolmene 8500 eurot.
Üha paremaks
Kallase sõnul käib tootearendus kogu aeg, iga päev proovitakse midagi parendada. Näiteks tuleohutusnõuete tõttu peab keris asuma puitpinnast kindlal kaugusel. Seepärast töötasid nad kerisele välja spetsiaalse kuumatõkke. Samuti on nad eri riikide nõuete järgi vahetanud välja korstnad ja puitmaterjalid ning paigaldanud iglusauna akendele kvaliteetsed turvaklaasid.
„See areng on tegelikult katkematu ja sellesse peab investeerima,“ ütleb Kallas. Pigem lähevad nad tema sõnul potentsiaalse tellija nõuetega kaasa ja katsuvad leida pidevalt uusi lahendusi, kui et jäävad oma põikpäisuse pärast kliendist ilma.
Idee vajab kasvamiseks raha
Esialgseid katsetusi on olnud palju ja eelkõige on need puudutanud materjalivalikut. Õnneks pole suuri apsakaid ette tulnud ning Kallase arvates on see nii tänu rahulikule ja läbimõeldud lähenemisele. „Me oleme tootmisjuht Siimuga iseloomult erinevad: mina tahan kohe tegutsema hakata, tema on rohkem kahe jalaga maa peal ning mõtleb nüansid hoolikalt läbi. Nii tekib sümbioos. Ehk tänu sellele ongi asi õnnestunud,“ mõtiskleb Priit Kallas.
Hea idee vajab ka finantseerijat, et ettevõte saaks areneda, oma toote lõplikult valmis teha ja seda eksportima hakata. Üks iglusauna ettevõtte suurfinantseerijatest on SEB, kes on neid toetanud lausa kahel korral. Kallase sõnul oli hea näha, et pank usaldab nende ettevõtmist ja plaane, sest alguses ei olnud peale uhke idee mitte midagi. „Teist korda saime toetust juba tänu sellele, et olime oma eesmärkidest ja lubadustest kinni pidanud,“ ütleb ta.
SEB kliendihaldur Kauri Kübar toob välja, et kuigi Iglusaun on suhteliselt värske ettevõte, siis on tulemused head ning jõudsalt areneb ka eksport. “Ettevõte on tugevalt kasvamas ning seda kindlasti tänu kvaliteetsele ja professionaalsele lähenemisele iga nüansi puhul. Suurepäraseks näitajaks oli Aasta Turundustegu 2015 teise koha saavutamine, järgnedes neist oluliselt suurema turunduseelarvega Tallinkile. See näitab Iglusauna turundustegevuse kõrget taset ning on kahtlemata määravaks rolliks ekspordi suurenemisel,” ütleb haldur.
Mullu tegi Creative Woodworks umbes 150 iglusauna ja neid müüdi viieteistkümnesse riiki. See tähendab, et alates eelmise aasta augustist on ettevõtte eksport suurem kui kodumaine müük.
Kerli Kivistu
vabakutseline ajakirjanik