Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Kuidas on läinud Ajujahi võitjatel

$
0
0
Tags: 
ajujaht
ettevõtluskonkurss

2008 – CellTells
Esimese Ajujahi konkursi võitjaks tuli 2008. aasta veebruaris meeskond CellTells lahendusega, mis võimaldab mobiiliseadme kalendrisse sisestada kirjeid ning meeldetuletusi mikrofoni rääkides. Kuus aastat hiljem ei ole sellest huvitavast ja žürii tähelepanu võitnud projektist enam palju teada. Äriregistris on ettevõte siiani olemas, esitatud on ka 2009. ja 2010. aasta majandusaasta aruanded.


2009 – Growfish
Aasta hiljem võitis Ajujahi žürii südame Growfishi-nimeline projekt, mille sisuks oli sensorite toel toimiv kalakasvatus- ja kalaseiresüsteemi arendamine ja müük. Võitja sai auhinnaks 235 000 krooni, mille projekti vedajad lubasid investeerida oma sensori prototüübi loomisesse. „Mina olen sündinud ja kasvanud kalakasvatuses – olen selle asja sees olnud," sõnas Martin Liiv võidu järel. Meeskonnaliikmetel oli toona plaan Härjanurme kalatalus oma tehnikat katsetada. Esimeste prototüüpide arendusega oli meeskond tolleks hetkeks juba kolm aastat tööd teinud.

Viis aastat hiljem tegutseb ettevõte Primefish Solutions OÜ nime all. Eelmise aasta majandusaasta aruande järgi jätkus 2012. aastal kalakasvatuse monitoorimissüsteemide prototüübi testimine ja arendus. Eelmisel aastal otsiti ka kontakte mujalt Euroopast, kellega koos sensorplatvormi edasi arendada ja müüki korraldada. 2013. aastal on ettevõttel plaanis jätkata platvormi- ja tootearendust koostöös mõne suurema Eesti kalakasvatusega. Lisaks on firmal plaan laiendada tegevust ja hakata ka kalakasvatusvahendeid müüma, et finantseerida sensorplatvromi arendust. Majandusaastal 2012. näitas ettevõte väikest kahjumit.
 

2010 – Click&Grow
Ajujahi ajaloo kõige säravam kriit, mis tänaseks on jõudnud otsapidi ka maailma suurimatele eksporditurgudele ehk USAsse ja Venemaale. Click&Grow käive kasvas eelmisel aastal enam kui kuus korda, 695 000 euroni, maailmas müüdi üle 50 000 lillepoti. Suure idanaabri Venemaa kõrval mainib Click&Grow initsiaator ja leiutaja Mattias Lepp olulisimate ekspordiriikidena veel USA-d, Jaapanit ja Koread. Müüdud lillepotid rändasid eelmisel aastal aga kokku juba 30 riiki.

Lepp, hariduselt dirigent, alustas oma äritegevust seitsmeaastaselt pioneerilaagris viie kopika eest triikrauaga röstitud saiu müües. Hiljem, 2000. aastatel liikus mees nagu paljud temavanused  IT-ärisse, kust jõudis aga buumijärgselt tiiruga põllumajandust, tootedisaini ja eksportäri ühendava nn targa lillepoti juurde. 2005. aastal luges Lepp poolkogemata NASA uuest tehnoloogiast, mille abil saab avakosmoses taimi kasvatada. Esialgu oli see vaid põnev info, mida seltskonnas ette vuristada. Kui aga neli aastat hiljem sattus Lepa kätte uuring, mille järgi visatakse üle maailma igal aastal halva hooldamise tõttu prügikasti enam kui 20 miljardi dollari väärtuses potililli ja -taimi, sai asi selgeks: tuleb luua toode, mis kastaks ja kasvataks lilli ning muid taimi ise ja teeks seda targalt.

Click&Grow sai 2012. aastal siiski 132 000 eurot kahjumit, põhjuseks teise põlve lillepoti suured arenduskulud. Alates aprilli algusest kogub Click&Grow arendusraha ka Kickstarteri keskkonnas. Etteseatud summa ehk 75 000 dollarit kogus uus kolme taime kasvatav pott vaid kahe päevaga. Lõpptulemuseks kogus isekastev lillepott USA turul 626 000 dollarit 10 477 inimeselt.


2011 – Virtual Garden
Ajujahi žüriile imponeeris juba teist aastat järjest virtuaalmaailma põllumajanduse ja aiandusega ühendav projekt. Virtual Garden annab linnainimestele võimaluse arvuti kaudu osta, istutada ja koristada isiklikul „virtuaalsel aiamaal“ kõiksuguseid saadusi kartulist tilli ja redisest naerini. Saagi valmimisel transporditakse reaalsed aiakaubad „kasvatajatele“ koju. Virtuaalse aiandi kodulehel kirjeldatakse neid nii: „Virtual Garden on veebikeskkond, mille abil saab igaüks kiirelt ja lihtsalt aiapidajaks hakata. Kujunda endale sobiv virtuaalpeenar ning meie nobenäpud pistavad valitud aedviljad mulda. Kui saak valmib, toimetame tervisliku aedviljakorvi sulle koju kätte. Naudi!“

Ettevõtte hinnangul on tänaseks Virtual Garden OÜ ärimudel end tõestanud, ambitsiooniks ja eesmärgiks on aga laiendada teenust välisriikidesse, mis eeldab põhjalikku turuanalüüsi, võtmepartnerite leidmist ja ärimudeli mõningast muutmist. Seetõttu on äritegevus 2013. aastal minimaalne ning põhirõhk on seatud planeerimis- ja arendustegevustele. 2012. aastal tegeles Virtual Garden klientidele aedviljade kasvatamisega ligi 0,5 hektari suurusel maa-alal. Sama suur maalapp jäeti kasutusse ka 2013. aastal. Möödunud suve müügi- ja kasuminumbreid Virtual Garden veel avaldanud ei ole. 2012. aastal teenis ettevõte 1000-eurose käibe juures 1300 eurot kahju.


2012 – Raybike
Eelmise aasta võitja, kolmerattalise tõukeratta Raybike’i loojad on suutnud oma toote investorite rahaga (kaasaarvatud Prototroni toetus) saata toomisse, eksporti ning müüvad ratast ka veebipõhiselt 189 euroga. Äriregistri väljavõte näitab, et juba eelmisel aastal suutis ettevõte teenida 10 600 eurose käibe juures 2400 eurot kasumit. 2012. aasta majandusaasta aruandes kirjutavad Raybike’i omanikud, et toimus tavapärane majandustegevus: arendus ja investeerimine tootearendusse, aktiivne müük ja toote arendamine. „Aasta tegevuse eesmärgiks oli tootele uute müügi- ja levipiirkondade leidmine. Ettevõttel oli nelja kuu jooksul üks lepinguline töötaja. Kogu palgafondi suurus oli 8804 eurot. Ettevõte lõpetas aasta 2473 euro suuruse kasumiga,“ seisab aruandes. Raybike on lisaks Eestile jõudnud ekspordina ka Soome ja Hollandi turule. Hollandisse müüdud Raybike’idel on tavapärane kollane ja pruun värv asendatud oranži ja halliga. Kuulsaim koht, kus Raybike ringi sõidab, on Tallinna lennujaam, kuhu märtsikuus osteti kaks uut tõukeratast, et lihtsustada töötajate liikumist terminalis.


2013 – Kids OS
Ajujaht 2013 võitjaks kuulutati meeskond Kids OS, kes töötas välja nutiseadmetel töötava rakenduse, millega vanem saab jälgida lapse liikumist ja tegemisi. Tegemist on prototüübiga ning reaalset äritegevust veel ei toimu. Seega on edust veel vara rääkida.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles