Quantcast
Channel: SEB
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

9 soovitust, kuidas hoida oma rahaasjad kontrolli all

$
0
0
Tags: 
rahaasjad
kogumine
säästmine
planeerimine

1. Proovige raha kõrvale panna

Mõistlik on panna kõrvale vähemalt 10% palgast, kuid samas võib seda summat vastavalt võimalusele ka suurendada. Kandke näiteks kõrvale pandud raha kogumishoiusele, et teil poleks kiusatust seda kulutada. Samas saate hoiusele pandud raha mõne ettenägematu kulutuse tekkimise korral alati oma arvele tagasi kanda.

Lugege lisaks: Digikassa – märkamatu raha kogumise viis

2. Jagage oma palk osadeks

Ülejäänud 90% palgast jagage kolme gruppi: vajalikud, püsivad ja paindlikud kulutused. Nii saate oma väljaminekutel silma peal hoida ja teha eelarveväliseid kulutusi vaid siis, kui selle jaoks tekib vaba raha.

3. Jälgige oma kuueelarvet järjepidevalt

Selleks on hea kasutada Excelit või muid internetis leiduvaid abivahendeid. Väga mugav on elektrooniline tulude ja kulude analüüsimise keskkond SEB Rahapäevik, mis võimaldab teil lihtsalt ning mugavalt oma igakuiseid kulutusi jälgida. Rahapäevikut saate kasutada mobiilis ja arvutis ning tehtud kaardimaksed ja ülekanded liigitatakse automaatselt ja puudub vajadus kõiki kulutusi ise käsitsi üles kirjutada ja meeles pidada.

4. Makske arved õigel ajal ära

Saabunud arved tasub ära maksta kohe, sest siis saate hea ülevaate sellest, kui palju raha teil tegelikult pärast vajalike kulutuste tegemist alles jääb. Samuti ei teki arvete maksmisega viivitamisel olukorda, kus avastate, et olete tarviliku rahasumma juba mõne muu asja peale kulutanud.

5. Õppige investeerima

Investeerimine on üks võimalus teenitut suurendada. Juba kogumishoiusele raha kandmine on selle investeerimine. Arvestage, et investeerimine hõlmab teatud riske, millega tasub enne raha paigutamist tutvuda ja neid hinnata. Investeerimine ei tähenda alati väärtpaberite soetamist, investeerida saab ka lapse haridusse, iseenda tervisesse, oma ettevõtte arendamisse jne. Võimalusi rahapaigutamiseks on erinevaid ja hea ülevaate oma võimalustest saab näiteks pangas terviknõustamisel.

6. Planeerige oma tuleviku sissetulekuid

Rahaga arveldamises on tõeliselt edukad inimesed, kes suudavad ette mõelda. Kui teate, milline on teie sissetulek järgnevatel kuudel, saate vajadusel kõrvale pandava raha osakaalu suurendada või vähendada. Plaanige kulutusi pikemas perspektiivis.

7. Konsulteerige finantsnõustajaga

Professionaalse finantsnõustajaga konsulteerimine on hea idee, kui tahate teadlikult paika panna oma edasised finantsilised eesmärgid. Soovitav on seda teha vähemalt kord aastas. Lisaks aitab oma ala asjatundja teha teil teadlikumaid otsuseid, kui soovite võtta laenu, investeerida või sooritada muid rahalisi tehinguid.

Vaadake videot: Mis on terviknõustamine

8. Laenake vastutustundlikult

Laenake vaid siis, kui olete kindel, et suudate laenusumma tagasi maksta. Üldiselt aga ei tohiks eelnevaid punkte järgides tekkida olukorda, kus peate kuu lõpus teistelt raha laenama, et järgmise palgapäevani hakkama saada.

9. Lubage endale midagi positiivset

Kuna rahaasjade korraldamine ja haldamine nõuab omajagu täpsust ja järjepidevust, tasub endale aeg-ajalt aitäh öelda ja vähemalt kord kuus midagi head lubada.

Kui oskate oma palka mõistlikult planeerida, paraneb teie üldine majanduslik seis. Teadmine, et teie rahaasjad on kontrolli all, annab rahulolutunde.

Igapäevastelt pangateenustelt aitab kokku hoida SEB arvelduspakett, mille abil võite aastas teenustasudelt kokku hoida märkimisväärse summa. Mida rohkem teenuseid kasutate, seda tulusamaks valitud pakett muutub. 

Lugege lisaks: Kuidas raha paremini hoida


Kaisa Lumiste
vabakutseline ajakirjanik

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4789

Trending Articles